Co odpowiada za zakażenia dróg oddechowych i jak się skutecznie chronić?

PhilipsPhilips

Okres jesienno-zimowy to czas największej liczby infekcji. Wraz z nadejściem chłodniejszych dni w naszym otoczeniu coraz więcej osób jest przeziębiona, doskwiera im katar czy ból gardła.

Artykuł opracowany został przy współpracy z dr n. med. Haliną Marchel.

Wiemy wówczas, że powinniśmy zwracać szczególną uwagę, aby chronić się przed zarażeniem. Jednak nie tylko przed przeziębieniem należy się chronić. Wiele chorób zakaźnych powodowanych jest przez drobnoustroje szerzące się za pośrednictwem powietrza. Drobnoustroje wraz z kropelkami wydzieliny z dróg oddechowych osób zakażonych dostają się do otoczenia (np. podczas kichania, kaszlu). Następnie wraz z wdychanym powietrzem trafiają do dróg oddechowych innych ludzi.

U osób podatnych na zakażenie dochodzi do rozwoju chorób układu oddechowego. Z raportu WHO wynika, że zakażenia dolnych dróg oddechowych, będące w roku 2016 przyczyną trzech milionów zgonów na całym świecie, znalazły się na pierwszym miejscu wśród chorób zakaźnych oraz zajęły trzecie miejsce na liście głównych, globalnych przyczyn zgonów w minionych 15 latach.

Objawy infekcji dróg oddechowych, w dużym stopniu zależą od typu drobnoustroju odpowiedzialnego za ich wywołanie. Wśród mikroorganizmów, które dostają się do organizmu ludzkiego drogą wziewną, znajdują się wirusy, bakterie oraz grzyby chorobotwórcze.

Wirusy oddechowe mogą powodować infekcje zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych u ludzi w każdym wieku. Do typowych objawów zakażenia górnych dróg oddechowych, przebiegającego pod postacią przeziębienia, należą katar, ból gardła, gorączka, bóle mięśniowe. W tym miejscu należy przypomnieć - zakażeń wirusowych nie leczy się antybiotykami!

Przykładem bakteryjnych chorób górnych dróg oddechowych są: paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków (angina paciorkowcowa), a także zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych. W wyniku zakażenia bakteriami może dochodzić także do zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc (dolne drogi oddechowe). Istnieje duża różnorodność gatunków bakterii, które mogą wywoływać infekcje dróg oddechowych. Zakażenia grzybicze występują w przypadku obniżenia odporności organizmu. Zapalenie jamy ustnej (gardła, migdałków) powodują najczęściej grzyby drożdżopodobne.

Temat zakażeń układu oddechowego wraz z nastaniem okresu jesienno-zimowego staje się na nowo ważny i aktualny. Wywoływane przez różne mikroorganizmy infekcje są najczęstszym powodem wizyt lekarskich w tym okresie. Dlatego warto pomyśleć o niewidocznych gołym okiem drobnoustrojach, które nam zagrażają i już dziś postępować bardziej świadomie, w celu ochrony przed zachorowaniem.

Jak ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w środowisku domowym?

Duszne, niewietrzone pomieszczenie jest bardziej narażone na namnażanie się w nim bakterii i wirusów, a tym samym może przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób. Skuteczna wentylacja jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie gromadzenia się bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń w naszym powietrzu.

Zbyt wilgotne pomieszczenie również sprzyja rozwojowi bakterii. Optymalny poziom wilgotności powietrza powinien mieścić się w granicach 40-60 procent. Odpowiednia kontrola oraz częsta wentylacja to najlepsze sposoby na minimalizację zbyt dużej wilgoci.

Warto też zwrócić uwagę na czystość powietrza, o którą można zadbać z dobrej jakości oczyszczaczem powietrza wyposażonym w bardzo skuteczne filtry usuwające cząsteczki nawet mniejsze od 0.003 μm (mikrometra). Takie urządzenie jest w stanie usunąć z powietrza nie tylko smog i krążące w powietrzu pyłki, ale także usuwa mikroskopijnej wielkości bakterie i wirusy, lotne związki organiczne, szkodliwe gazy oraz redukuje niemal wszystkie alergeny z powietrza.

PhilipsPhilips

Podstawą działania oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3858 jest jego zaawansowana technologia. Urządzenie wyposażone w niezwykłe czułe oraz porównywalne do profesjonalnych dwa czujniki jakości powietrza - czujnik cząsteczek oraz gazów. To dzięki nim reaguje na każdą zmianę jakości powietrza natychmiastowo oraz skanuje powietrze aż 1000 razy na sekundę, co oznacza, że bez przerwy monitoruje powietrze, dzięki czemu szybciej i skuteczniej zadziała jego oczyszczanie.

Niezwykle precyzyjny system filtracji zintegrowanego filtra 3w1 NanoProtect HEPA usuwa cząsteczki o wielkości zaledwie 0,003 mikrona, czyli 800 razy mniejsze od cząsteczek smogu (PM2.5), czyli mniejsze niż najmniejszy znany wirus [1]. System wieloetapowej filtracji zaczyna się od filtra wstępnego, który zatrzymuje największe zanieczyszczenia takie jak sierść, kurz, włosy i największe pyłki.

Wstępnie oczyszczone powietrze przechodzi następnie przez warstwę filtra NanoProtect HEPA, która usuwa cząsteczki smogu PM2.5, ale również te mniejsze, alergeny takie jak: pyłki roślin, kurz, alergeny roztoczy, sierść zwierząt, zarodniki pleśni i grzybów.

Ostateczny etap filtracji przebiega w filtrze z aktywnym węglem o strukturze plastra miodu. Na tym etapie powietrze zostaje oczyszczone z lotnych związków organicznych, z powietrza wyłapane zostają między innymi benzen, formaldehyd, toluen czy też dym papierosowy i nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan usuwa do 99,97 procent zanieczyszczeń z powietrza również tych niezwykle drobnych, mniejszych od najmniejszego znanego ludzkości wirusa. Następnie oczyszczacz wypuszcza czyste powietrze w formie spirali 3D, dzięki czemu efektywnie i szybko rozprzestrzenia je po całym pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858 oczyści powietrze nie tylko niezwykle efektywnie, ale także szybko, bo w 6 minut [2], co gwarantuje nam zdrowe powietrze przez cały czas. Zapewnia to m.in. wysoki wskaźnik dostarczania czystego powietrza CADR wynoszący aż 500 m3/h. Ponadto urządzenie może efektywnie oczyszczać powietrze w pomieszczeniu do 60 metrów kwadratowych.

PhilipsPhilips

[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.

[2] Teoretyczny czas oczyszczania obliczany przez podzielenie CADR 500 metrów sześciennych na godzinę przez rozmiar pomieszczenia 48 metrów sześciennych (przy założeniu, że pomieszczenie ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych przy podłodze i 2,4 metra wysokości).

Źródło: PhilipsPhilips

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Philips

Pozostałe wiadomości

W weekend pogoda w Polsce nadal będzie kształtowana przez wyż Serkan. Wszędzie dopisze słoneczna aura. W części kraju noce będą zimne, w tym na terenach dotkniętych powodzią. Nowy tydzień przyniesie powrót burz.

Czekają nas zimne noce. Wrócą burze

Czekają nas zimne noce. Wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy ze środy na czwartek fala kulminacyjna na Odrze dotarła do Wrocławia. Jak wynika z danych opublikowanych o godzinie 19.30 przez IMGW, stan wody na stacji wodowskazowej Trestno wynosił 639 centymetrów.

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. "Poziom wody jest stabilny"

Fala kulminacyjna we Wrocławiu. "Poziom wody jest stabilny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czyli na piątek 20.09. Noc miejscami będzie mglista. W dzień dopisze słoneczna aura. Termometry pokażą maksymalnie 25 stopni.

Pogoda na jutro - piątek, 20.09. Mglista noc, miejscami będzie zaledwie 7 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 20.09. Mglista noc, miejscami będzie zaledwie 7 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na ponad 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Powodzie, które są wynikiem działalności niżu Boris, doprowadziły do śmierci 24 osób w Europie Środkowej. W Polsce i w Rumunii zginęło po siedem osób, a w Austrii i w Czechach - po pięć. Żywioł pozostawił za sobą szlak zniszczeń, który zaczyna się w Rumunii, a kończy na Polsce.

Powódź w Europie Środkowej. Zginęły 24 osoby

Powódź w Europie Środkowej. Zginęły 24 osoby

Źródło:
PAP, Reuters

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niż Boris, który szalał nad Polską w ostatnich dniach przeniósł się nad północne regiony Włoch. W wyniku powodzi, spowodowanych intensywnymi opadami deszczu, w regionie Emilia-Romania ewakuowano ponad tysiąc osób. Według lokalnych władz sytuacja jest skrajnie trudna.

Niż Boris przeniósł się tu. Ponad tysiąc osób ewakuowanych w wyniku powodzi

Niż Boris przeniósł się tu. Ponad tysiąc osób ewakuowanych w wyniku powodzi

Źródło:
PAP, ANSA, Reuters, ENEX, L'unione Sarda

Powódź w Polsce trwa. Wojewoda lubuski ogłosił wieczorem alarmy powodziowe dla kilku powiatów: zielonogórskiego, gorzowskiego, wschowskiego, nowosolskiego, krośnieńskiego oraz słubickiego. W czwartek nad ranem fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Stan Odry w stacji pomiarowej Trestno prawie o dwa metry przekroczył stan alarmowy. Na godzinę 22.10 wynosił 640 centymetry.

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Alarmy powodziowe w Lubuskiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Stan wody w Łabie stale się podnosi, a w czwartek wieczorem osiągnie najwyższy poziom - informują niemieckie media. Łaba jest obecnie jedyną rzeką w Saksonii, na wschodzie Niemiec, która wylewa.

Niemcy. Poziom wody w Łabie zbliża się do maksimum

Niemcy. Poziom wody w Łabie zbliża się do maksimum

Źródło:
PAP, Brandenburg State Office of Environment

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

W Polsce w najbliższych dniach i tygodniach wzrośnie zagrożenie osuwiskami ziemi - ostrzegają geolodzy. W wyniku intensywnych opadów deszczu już teraz lokalnie pojawiają się niebezpieczne osunięcia gruntu. Zjawiska są bardzo trudne do przewidzenia i uaktywniają się po pewnym czasie.

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, PIG

Po ekstremalnych opadach deszczu trudna sytuacja powodziowa ma również miejsce na Węgrzech. Przemieszczająca się fala kulminacyjna na Dunaju zmierza w kierunku Budapesztu. W mieście trwają przygotowania na nadejście wezbrania. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia ze stolicy Węgier.

Budapeszt szykuje się na nadejście wielkiej wody. Na Dunaju możliwe prawie 850 cm

Budapeszt szykuje się na nadejście wielkiej wody. Na Dunaju możliwe prawie 850 cm

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW