Zanieczyszczenia powietrza zwykliśmy utożsamiać przede wszystkim ze smogiem, od jakiegoś czasu uważanym w Polsce za wroga numer jeden. Okazuje się jednak, że nawet w domowym powietrzu spotkać można sporo substancji szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Wiele z nich kryje się w klejach, farbach czy lakierach (znajdujących się w dywanach, wykładzinach i materiałach budowlanych), a także w dezodorantach czy… w środkach używanych do odstraszania moli.

Inwentaryzacja "kopciuchów", zmniejszenie liczby starych aut na drogach i zmiany w rządowych programach - to rekomendacje Polskiego Alarmu Smogowego, które mają doprowadzić do poprawy jakości powietrza. "Receptę na czyste powietrze" przedstawiciele PAS przedstawili podczas środowej konferencji.

Wiemy, że aby być zdrowym należy dobrze się odżywiać, uprawiać sport, wysypiać się, regularnie przechodzić badania profilaktyczne. Od kilku lat mamy również świadomość tego, że zanieczyszczone powietrze może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Możemy temu zapobiegać zmieniając część nawyków, w tym korzystać z oczyszczacza powietrza w domu oraz zakładać maseczki antysmogowe przebywając na zewnątrz.

Władze Teheranu podjęły decyzję o zamknięciu przedszkoli, szkół i uczelni ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Zawieszone zostały wszelkie imprezy sportowe, a osobom starszym i dzieciom zalecono pozostanie w miarę możliwości w domach.

Nowa Południowa Walia dusi się dymem wywołanym przez pożary, jakie trawią Australię od kilku tygodni. W piątek odnotowano najgorszy w historii poziom smogu. Mieszkańcy skarżą się na problemy z oddychaniem.