Przed nami weekend, jakiego dawno nie było. "Niż i wyż działają na naszą korzyść"

Autor:
kw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o korzystnym ułożeniu układów barycznych
Tomasz Wasilewski o korzystnym ułożeniu układów barycznychtvnmeteo.pl
wideo 2/5
tvnmeteo.plTomasz Wasilewski o korzystnym ułożeniu układów barycznych

Za sprawą dwóch układów barycznych w Europie do naszego kraju napływa ciepłe powietrze. Jak powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w weekend mogą pojawić się miejsca, w których temperatura sięgnie nawet 17 stopni Celsjusza.

Pogodą w Europie rządzą dwa główne układy baryczne - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Jednym z nich jest niż, który znajduje się w pobliżu Wielkiej Brytanii, a drugim wyż - rozciągający się od Rosji aż po Bałkany.

- Dlaczego ten niż jest taki ważny? Bo on wraz z wyżem otwiera drogę do napływu ciepłego powietrza. Właściwie już otworzył - podkreślił.

Płynie ciepło

Od niżu odchodzi ciepły front atmosferyczny, który do północnych i zachodnich regionów sprowadza chmury. - Opady są tutaj dalej, nad Skandynawią i nas nie dotyczą, ale ten front daje tutaj, czyli na północnym zachodzie kraju, zachmurzenie. W pozostałych regionach, im bliżej tego rosyjsko-bałkańskiego wyżu, tym więcej słonecznej pogody - wyjaśnił prezenter.

Wzajemne ułożenie niżu i wyżu sprawia, że z południowego zachodu kontynentu napływa do nas ciepłe powietrze.

- To ciepło sprawi, że na termometrach będzie dzisiaj ponad 15 stopni. Bardzo możliwe jest 17 stopni w czasie tego weekendu. Więc bardzo dobrze wyglądamy, jeśli chodzi o sytuację europejską. Ten niż na zachodzie i ten wyż na wschodzie działają na naszą korzyść - stwierdził Wasilewski.

Idzie ciepłotvnmeteo.pl

60 stopni różnicy

W Europie panuje obecnie ogromna różnica temperatury. Jak wspomniał prezenter, w piątek rano w północnej Norwegii zarejestrowano -29 stopni Celsjusza. Są jednak miejsca, które ocierają się o upał. W czwartek temperatura maksymalna w Hiszpanii sięgnęła aż 27 st. C.

- Czyli mamy tutaj - północ-południowy zachód - prawie 60 stopni różnicy. Tam jest jeszcze zima, tu już jest taka wiosna, a dla nas właściwie lato. Tak wygląda ta rozpiętość temperatury - mówił.

Różnica temperaturytvnmeteo.pl

Jakie będą kolejne miesiące?

Wasilewski przedstawił także wstępne prognozy anomalii temperatury w nadchodzących miesiącach, przygotowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Wszędzie, gdzie państwo widzicie ciepły kolor, te miesiące będą cieplejsze od przeciętnych. [...] Kwiecień wyraźnie cieplejszy od przeciętnego, maj też cieplejszy, czerwiec również, a lipiec z takim bardzo dużym odchyleniem, bo tam jest taki ciemniejszy czerwony. Oznaczałoby to, że lipiec będzie po prostu gorący - powiedział, wskazując na mapę.

Anomalie średniej temperatury w kolejnych miesiącach. Prognozy CMM IMGWcmm.imgw.pl

Całość rozmowy z Tomaszem Wasilewskim zobaczysz tutaj:

Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniachtvnmeteo..pl

Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości