Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w piątek
Warunki biometeo w piątektvnmeteo.pl
wideo 2/2
Pogoda na dziś

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • W pierwszej połowie lipca tego roku było w Polsce średnio o dwa stopnie Celsjusza cieplej niż zwykle
  • Fala ciepła się przedłuża, ale za tydzień może znacząco się ochłodzić - wtedy nad morzem temperatura spadnie poniżej 20 st. C.
  • Prognozy dają nadzieję na to, że pogoda wkrótce na dłużej się uspokoi, ale w trzeciej dekadzie lipca możliwe są jeszcze fale deszczu.

W pierwszej połowie lipca mieliśmy w Polsce pogodę typową dla południowej Europy. Temperatura na obszarze naszego kraju przekroczyła wartość 30 stopni Celsjusza w ciągu ośmiu dni, a dziesiątego dnia miesiąca zbliżyła się do 40 st. C na Dolnym Śląsku (we Wrocławiu odnotowano 37 st. C). Napłynęło gorące zwrotnikowe powietrze, znad północnej Afryki, gdzie temperatura dochodzi obecnie nawet do 48 st. C. Na Kasprowym Wierchu 15 lipca odnotowano aż 20 st. C. Jeśli tylko tak wysokim wartościom temperatury popołudniami towarzyszy wilgotność powietrza wynosząca 30-40 procent, to właściwie mamy lato z marzeń. Ale gdy wzrasta zawartość pary wodnej w powietrzu i wilgotność zwiększa się do 60-80 proc., dając impuls do formowania się frontów burzowych, to aura zaczyna przypominać kuchnię wielkiej restauracji w szczycie sezonu, pełną bulgoczących garnków i rozgrzanych patelni.

Do 16 lipca średnia temperatura wyniosła w Warszawie 22,2 st. C, we Wrocławiu - 21,4 st. C, a w Lublinie - 21,9 st. Natomiast w ciągu ostatnich trzydziestu lat wynosiła ona odpowiednio 19,9 st., 19,7 st. oraz 19,3 st. C. Oznacza, że do tej pory jest średnio o dwa stopnie cieplej niż zwykle.

Klin gorącego powietrza znad Afryki widoczny nad Europątropicalridbits.com

Warto zwrócić też uwagę nie tylko na ekstremalne notowania, ale i na długość fali ciepła. Czas ich trwania ze średnio trzech-czterech dni w wieku XX wieku wydłuża się obecnie do siedmiu-dziesięciu. W pierwszej połowie tegorocznego lipca temperatura maksymalna na obszarze całej Polski wzrastała powyżej 25 st. C przez dziesięć dni.

Jak długo potrwają upały?

Fale gorąca zalewają obecnie wiele regionów półkuli północnej, niosąc trudną pogodę. Kraje bałkańskie rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego w obawie o lasy i zagrożenie pożarami nie do opanowania. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie odnotowują temperaturę rzędu 34 st. C, a na Spitsbergenie spodziewany jest w najbliższych dniach upał, dokładnie 30 stopni. To dopiero pokazuje, jak wyjątkowo mocno wnikają w wysokie szerokości geograficzne masy powietrza spod zwrotnika Raka. Na obszarze naszego kraju odchylenie średniej temperatury od normy w dniach od 15 do 21 lipca ma wynieść od 3 do 4 st. C na plus według wyliczeń Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), z najsilniejszym natężeniem ciepła na południu, w centrum i na południowym wschodzie

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w tygodniu 15-21 lipca 2024ECMWF

Fala ciepła w Europie Środkowej, która w świetle materiałów prognostycznych z początku miesiąca miała odsuwać się około 15-16 lipca znad Polski, ociąga się. Według amerykańskiego modelu GFS, może ona potrwać do 22-23 lipca, z tendencją spadkową temperatury. Później zapanować ma pogoda cyklonalna, związana z napływem mas polarnych powietrza z zachodu, tłoczonych znad oceanu przez atlantyckie wiry powietrza. Powtarzalność tego zjawiska w przebiegu pogody w ciągu roku, co nazywa się piątą falą letniego monsunu europejskiego, wynosi ponad 80 proc. I rzeczywiście, amerykański model kreśli już malowniczą zatokę chłodu, która po 20 lipca rozbudowywać się ma od Grenlandii i Islandii po sam środek kontynentu.

Zatoka chłodu widoczna nad Europą 24 lipcawetter3.de

Ochłodzenie w prognozach

W środę 24 lipca temperatura na wysokości 1,5 kilometra wynieść ma nad Polską od 4 do 12 st. C, podczas gdy w połowie miesiąca wynosiła od 14 do 22 st. C. Spadek temperatury za tydzień o 10 st. C wysoko nad naszymi głowami poskutkuje przy ziemi temperaturą po południu od 17 st. C nad morzem do 27 st. C przy południowo-wschodniej granicy kraju.

Możliwa jest więc konkretna zmiana pogody, a szczególnie warunków termicznych. Prognozowane przez ECMWF na okres od 22 do 28 lipca odchylenie średniej temperatury od normy mogłoby wynieść na zachodzie i północy około 1 st. C na minus. Na pozostałym obszarze może się utrzymać termiczna norma. Przełom lipca i sierpnia również ma cechować pogoda w normie lub będzie nieco chłodniej niż zazwyczaj.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w tygodniu 22-28 lipca 2024ECMWF

Co z opadami? W trzeciej dekadzie lipca prawdopodobnie utrzymają się one w normie. W związku ze spodziewaną zmianą cyrkulacji powietrza z południowej na zachodnią, liczyć się trzeba z falami deszczu na frontach kroczących znad Atlantyku w kierunku środkowej Europy. Jednak formujące się chmury burzowe już tylko punktowo mogłyby nieść nawałnice, co po silnej fali ciepła jest nieuniknione. Sumy opadów w drugiej połowie lipca mogą wynieść od 20 do 50 litrów na metr kwadratowy, ale w niektórych miejscach na południu kraju nawet do 100 l/mkw. Biorąc pod uwagę, że chmury burzowe rozwiną się nad rozgrzanym terytorium Polski, a każdym regionie możemy spodziewać się miejscami silniejszej burzy.

Prognozowana skumulowanej sumy opadów od 16 do 31 lipcatropicaltidbits.co m

Jest nadzieja na spokój w pogodzie

Jest duża szansa na to, że rozrastające się nad Oceanem Atlantyckim cyklony szerokości umiarkowanych wraz z Wyżem Azorskim przywrócą niedługo lato do porządku, niosąc aurę łagodniejszą, bardziej zrównoważoną. Podczas gdy między 17 a 23 lipca temperatura w Polsce wzrastać może jeszcze do 30 st. C, szczególnie na południu i wschodzie kraju, później ma znacząco się obniżyć.

Teoretycznie kończy się okres tak zwanych deszczy świętojańskich, ulew i całych formacji gwałtownych burz. Po 20 lipca mamy wszelkie prawo oczekiwać dwóch fal chłodniejszego atlantyckiego powietrza, które początkowo wymusi jeszcze piętrzenie się wodnych olbrzymów w atmosferze, ale później nieco wyciszy niebo. Wprawdzie cały nasz klimat chwieje się w posadach w związku z zachodzącą globalną zmianą, to jednak wciąż możemy dopatrzyć się pewnego rytmu i ładu w cyrkulacji powietrza.

Pomimo że fala ciepła w pierwszej połowie lipca mocno rzutuje na prognozę odchylenia temperatury od normy w całym miesiącu (które to według ECMWF może osiągnąć w Polsce ponad 2 st. C), model nie zakłada większego odchylenia, licząc na znaczny spadek temperatury w trzeciej dekadzie. To, wraz z nieco chłodniejszym początkiem lipca, kiedy temperatura utrzymała się poniżej 25 st. C, przygasiłoby termiczne szaleństwo w Polsce, które w tym roku zbliżyło nasz kraj do klimatu Grecji Włoch i Hiszpanii. 

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w lipcu 2024ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adam Warżawa/PAP/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Przed nami trudny czas w pogodzie. W weekend zawita do nas prawdziwa zima. Temperatura mocno spadnie, a z nieba będzie padać śnieg z deszczem i śnieg. Opady mogą być intensywne, niewykluczone są burze.

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Groźny powrót zimy do Polski. Szczegółowa prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodząca noc w wielu regionach kraju przyniesie przymrozki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Nadchodzący czas w pogodzie zapowiada się jednak pod znakiem znacznie trudniejszej aury. Z prognozy zagrożeń wynika, że w weekend powrócić mają do nas opady śniegu, oblodzenia, a także silny wiatr.

Śnieg, oblodzenia, silny wiatr. Tutaj aura może być największym zagrożeniem

Śnieg, oblodzenia, silny wiatr. Tutaj aura może być największym zagrożeniem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli piątek, 4.04. W nocy lokalnie mogą pojawić się silne mgły oraz zamglenia. W dzień termometry pokażą nawet 21 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Pogoda na jutro - piątek, 4.04. W nocy miejscami zrobi się mglisto

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tej nocy warto spojrzeć w niebo - jest szansa, że pojawi się na nim zorza polarna. O możliwości zobaczenia zjawiska poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Pogoda powinna sprzyjać obserwacjom.

"Pojawienie się zorzy możliwe jest w każdej chwili"

"Pojawienie się zorzy możliwe jest w każdej chwili"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today