Prognoza

Prognoza

Winni złej aury? Wyż, niż, cyrkulacja powietrza o różnej temperaturze

Skąd tak bardzo niskie ciśnienie, skąd nagłe pogorszenie aury i zmiana na typowo zimową? - Nad Polską znajduje się głęboki niż, w centrum którego ciśnienie wynosi 970 hPa - wyjaśnia Tomasz Wasilewski, prezenter i meteorolog TVN Meteo. - Steruje pogodą prawie w całej Europie - dodaje i wyjaśnia, że dużą rolę odgrywa także wyż atlantycki i stykające się nad Polską masy powietrza o różnej temperaturze.

Niebo nad Europą szczelnie przesłonią chmury. Pogodnych miejsc będzie niewiele

Sobotnią aurę w większości Europy będzie można opisać jako niezbyt optymistyczną. Synoptycy prognozują, że nad wieloma krajami niebo będzie szczelnie zasnute ciemnymi chmurami, z których będzie padał albo deszcz, albo śnieg, albo deszcz ze śniegiem. Wartości na termometrach będą w większości Starego Kontynentu dodatnie, wyższe na zachodzie, a im dalej na wschód, tym niższe.

Ciśnienie zacznie rosnąć

W ciągu następnej doby Polska pozostanie się pod wpływem rozległego niżu z centrum nad południową Skandynawią, w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód frontu atmosferycznego.

Prognoza pogody na pięć dni: zima o sobie przypomni, powieje halny

Przez kolejne dni synoptycy spodziewają się opadów śniegu. Prawie codziennie będą występowały albo opady białego puchu "solo", albo - lokalnie - opady deszczu ze śniegiem. Wartości na termometrach będą na ogół dodatnie, choć niskie, a wiatr - za wyjątkiem jednego dnia - utrzyma umiarkowaną prędkość.