TVN Meteo | Polska

Niemal cała Polska w czerwieni. Najwyższy poziom zagrożenia

TVN Meteo | Polska

Aktualizacja:
Autor:
dd,
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Uwaga na pożary lasów
Uwaga na pożary lasówTVN24
wideo 2/13
Zagrożenie pożarowe w lasach

Zagrożenie pożarowe w niemal całej Polsce jest na najwyższym poziomie - wynika z najnowszej mapy Instytutu Badań Leśnictwa. Duże ryzyko wybuchu pożarów utrzymuje się od wielu dni. Rzecznik prasowy Lasów Państwowych odpowiadał w czwartek na pytanie, czy potrzebne jest wprowadzenie zakazu wstępu do lasów.

Instytut Badawczy Leśnictwa zaktualizował w czwartek po południu mapą przedstawiającą zagrożenie pożarowe w polskich lasach. Ryzyko określane jako duże występuje na całym obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, a także w większości woj. mazowieckiego oraz częściowo w woj. podkarpackim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i zachodniopomorskim. Miejsca te oznaczone są kolorem czerwonym.

Obszary objęte zagrożeniem, które określa się jako średnie, oznaczono kolorem żółtym.

Zagrożenie pożarowe w polskich lasachIBL

Zagrożenie pożarowe. Co ze wstępem do lasów?

Rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski wyjaśnił, że stopień zagrożenia pożarowego oznacza się na podstawie badania wilgotności ściółki. - Jeżeli przez dwa kolejne dni wilgotność jest niższa niż dwa procent, to stopień jest najwyższy - powiedział.

W jego ocenie nawet na obszarach zaznaczonych na mapie kolorem czerwonym sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna. Nie ma jeszcze podstaw do wydawania zakazów wstępów do lasu. - W tym roku nie jest jeszcze tak źle, bo w lasach dosyć długo leżał śnieg - wskazał Gzowski.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Od wielu dni w Polsce utrzymuje się słoneczna pogoda, od miesiąca w niektórych częściach kraju nie spadł deszcz. Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej określił marzec jako miesiąc "skrajnie suchy".

W miniony weekend strażacy walczyli z ponad trzema tysiącami pożarów traw. Zginęły w nich trzy osoby.

Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Autor:dd, ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IBL

Pozostałe wiadomości