Warunki w górach. "Lawinowa dwójka" w Tatrach, w Beskidach śnieg przysypał miejsca oblodzone

Autor:
anw
Źródło:
PAP, GOPR, TOPR
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczki
Ratownik tłumaczy, do czego służą raczkiTVN24
wideo 2/24
Bezpieczeństwo w górach

W Beskidach panują trudne warunki. Nocne opady śniegu przykryły oblodzenia na szlakach. - Trzeba bardzo uważać wędrując - ostrzegli ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

W sobotę rano temperatura wynosiła od 0 stopni Celsjusza w Szczyrku do -8 st. C na Hali Miziowej. W Szczyrku leży pięć centymetrów śniegu, na Leskowcu - 40 cm, Hali Miziowej - 90 cm, Klimczoku - 95 cm, a na Markowych Szczawinach - 140 cm.

- Śniegu spadło około pięciu centymetrów. W sobotę rano warunki były niekorzystne, bo powyżej 900 metrów nad poziomem morza było mglisto. Widoczność była ograniczona do 50-100 metrów. Warunki określamy jako trudne, bo śnieg przysypał miejsca oblodzone. Trzeba uważać, żeby się nie pośliznąć - podali goprowcy.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że jest umiarkowane. Zagrożenie na Babiej Górze występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, muszą pamiętać o zimowych warunkach w górach. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki i raki lub przynajmniej raczki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank, a także termos z ciepłą herbatą. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?
Lawinowe ABC - co powinniśmy mieć ze sobą?Detektor, sonda i łopata - lawinowe ABC.tvn24

Lawinowa dwójka w Tatrach

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach są trudne.

"Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. Starszy, twardy śnieg, został pokryty przez świeżą warstwę śniegu, który nie jest związany z podłożem. Miejscami wiatr przeniósł śnieg, tworząc większe zaspy, w innych zaś miejscach wywiał go do warstwy skał lub starego śniegu. Powyżej górnej granicy lasu, niektóre szlaki mogą być nieprzetarte. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń" - czytamy w komunikacie.

Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Lawiny - śmiertelne zagrożeniePAP

Autor:anw

Źródło: PAP, GOPR, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: TOPR, IMGW

Pozostałe wiadomości