W nocy mogliśmy podziwiać na niebie Niebieski Księżyc. Za nami druga pełnia w tym miesiącu, która zbiegła się z superpełnią. Zjawisko to oznacza, że nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia z Waszych obserwacji.
Sierpniowa pełnia była tak efektowna, ponieważ zbiegła się w czasie ze zjawiskiem superpełni. Podczas niej tarcza Księżyca jest szczególnie duża i jasna. Kulminacyjny moment zjawiska nastąpił w czwartek 31 sierpnia około godziny 3.30.
Niebieski Księżyc
To była druga pełnia w sierpniu. Pierwszą - Księżyc Jesiotrów - mogliśmy podziwiać 1 sierpnia. To zjawisko nazywane jest mianem Niebieskiego Księżyca (ang. Blue Moon). Istnieje też starsza, rzadko używana definicja, według której "niebieska" jest trzecia spośród czterech pełni w astronomicznej porze roku. W języku angielskim występuje nawet związek frazeologiczny "once in a blue moon", oznaczający coś tak rzadkiego właśnie jak Niebieski Księżyc.
- Blue Moon występuje nieczęsto, bo odległość od pełni do pełni to 29,5 doby. Stąd pierwsza pełnia w miesiącu musi nastąpić w pierwszej dobie miesiąca, by ta druga pełnia nastąpiła w ostatniej - tłumaczył wicedyrektor Planetarium Śląskiego, Damian Jabłeka. - To, z czym będziemy mieli do czynienia w nocy z 30 na 31 sierpnia, to złożenie kalendarza księżycowego, astronomicznego, z kalendarzem urzędowym.
Warto podkreślić, że naturalny satelita, wbrew nazwie zjawiska, wcale nie zmieni barwy na niebieską. W trakcie wschodu i zachodu Księżyca, wskutek działania atmosfery będziemy widzieli go w kolorze pomarańczowym.
Kiedy kolejna superpełnia?
W tym roku Niebieski Księżyc zbiegł się w czasie ze zjawiskiem superpełni. Po raz trzeci z rzędu nasz naturalny satelita w momencie pełni znalazł się bardzo blisko Ziemi, zaledwie 357 344 kilometrów od naszej planety.
Czeka nas jeszcze jedna superpełnia, wrześniowa. Przeciwieństwem tego zjawiska jest minipełnia, kiedy odległość między Ziemią a Księżycem jest największa i sięga około 405 tysięcy kilometrów.
Niebieska superpełnia to rzadkie zjawisko. Jak podała NASA, ostatni raz pojawiła się ona na naszym niebie w grudniu 2009 roku, a na następną będziemy musieli poczekać do 2037 roku.
Wasze relacje
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele pięknych ujęć Niebieskiego Księżyca.
Źródło: PAP, timeanddate.com, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Jasłowski/Kontakt 24