"Fokooporne" klatki do połowu ryb

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Młoda foka na plaży w Mielnie
Młoda foka na plaży w Mielnietvn24
wideo 2/6
tvn24Młoda foka na plaży w Mielnie

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) zaprojektowali innowacyjne pułapki do połowu ryb. Opracowane przez nich klaki mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków. Są też odporne na foki szare.

Jak napisała uczelnia na swojej stronie internetowej, do końca bieżącego roku będzie realizowany pilotażowy projekt opracowania i zastosowania w wodach morskich i śródlądowych systemu innowacyjnych pułapek do połowu ryb. "Obecnie bardzo często sieci wyjmowane są z wody poprzez "ciągnięcie", a wtedy ryby, których łowić w danym okresie nie wolno, są przypadkowo zabijane" - podano w komunikacie. Zaprojektowane przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) klatki mają pomóc rybakom w łowieniu konkretnych gatunków i jednocześnie uniemożliwić zabicie tych, które są na przykład pod ochroną.

Klatki odporne na foki

Opracowane przez badaczy ZUT-u klatki mają też utrudnić drapieżnikom, na przykład fokom szarym, wykradanie z sieci złowionych okazów. Zadanie realizowane jest pod kierownictwem profesora Przemysława Czerniejewskiego na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT oraz przez konsorcjum Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Łodzi Rybackich w Darłowie. Jak zaznaczyła uczelnia w komunikacie, o te badania naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie zabiegali od kilku lat. Projekt zakłada blisko 600 rejsów na Bałtyku (okolice Darłowa) na ponad 20 jednostkach. Klatki rozkładane będą także na Jeziorze Ińsko oraz na Zalewie Szczecińskim i Jeziorze Dąbie.

Młoda foka na plaży w Mielnie
Młoda foka na plaży w MielnieW Mielnie zaobserwowano młodą fokę szarą.tvn24

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mati Kose/AdobeStock

Pozostałe wiadomości