Polska

Polska

Grad wielkości jabłek w Gorzowie Wielkopolskim

We wtorek wieczorem przez Gorzów Wielkopolski przeszła potężna nawałnica. Z powodu intensywnych opadów deszczu i gradu lokalna straż pożarna miała pełne ręce roboty. Niektóre kule gradowe miały wielkość jabłek.

Pusto w kranach, a jeziora znikają z mapy Polski

W Skierniewicach woda z kranów nie leci, a kapie. Na Pojezierzu Gnieźnieńskim zanikają jeziora. To efekt niszczenia środowiska przez człowieka, a także złego gospodarowania zasobami wodnymi. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Coraz wyższa temperatura, coraz większe zagrożenie pożarowe

Przez Polskę w ostatnich dniach przeszła fala upałów. Wszystko wskazuje na to, że przez kilka najbliższych dni znów będziemy mieć do czynienia z wysoko utrzymującą się temperaturą. Im większą wartość wskazują słupki rtęci na termometrze, tym bardziej wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach.

Polska będzie jak Grecja. Pod względem temperatury

- Za 20-30 lat klimat Polski będzie przypominał klimat Włoch lub Grecji - przewiduje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Na antenie TVN24 podkreśliła, że fale upałów wydłużają się w Polsce średnio z czterech do około ośmiu dni.

Dużo wody - nie dwa, a trzy litry. "Nie bójmy się klimatyzacji"

W upalne dni najważniejsze jest nawodnienie organizmu, powinniśmy wypijać przynajmniej trzy litry dziennie. Pamiętajmy też, by szczególnie zadbać o dzieci. Jak mówił na antenie TVN24 pediatra Łukasz Durajski, ulgę może przynieść nam jedzenie lodów i korzystanie z klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, żeby zachować umiar.

Uwaga na trujący barszcz Sosnowskiego. Upały mu sprzyjają

Słoneczna pogoda i upały sprzyjają rozrastaniu się barszczu Sosnowskiego, toksycznej rośliny zagrażającej zdrowiu ludzi i zwierząt, a także potęgują jej szkodliwość. W niektórych miastach próbuje się z nią walczyć, przeprowadzając opryski herbicydami.

Fala wezbraniowa na finiszu. Alert hydrologiczny IMGW

Fala wezbraniowa na Wiśle dotarła w niedzielę rano do ujściowego odcinka rzeki. Wszystkie wodowskazy zlokalizowane na tym odcinku wskazują, że poziom wody przekracza stany ostrzegawcze. W Przegalinie został przekroczony też stan alarmowy. Nadal obowiązuje alert hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wały przeciwpowodziowe "jak aspiryna". Polska hydrozagadka

Po kwietniowych suszach, w maju nadeszła fala gwałtownych opadów, a wraz z nią wiele podtopień. Jak Polska radzi sobie z tak zmienną sytuacją i co można zrobić, żeby poprawić gospodarkę wodną w kraju - tłumaczył w programie "Wstajesz i weekend" hydrolog, profesor Artur Matuszewski.

Rój pszczół w centrum miasta

Niecodzienna akcja straży pożarnej odbyła się w centrum Szczecina. Na skrzyżowaniu ulic pojawiły się setki pszczół. Konieczne było zatrzymanie ruchu.

"Sześć hektarów już popłynęło". IMGW ostrzega trzy województwa przed wysoką wodą

Zagrożenie wysoką wodą w niektórych miejscach Polski nie zniknęło. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla trzech województw, w tym alert najwyższego stopnia dla województwa mazowieckiego. Fala dotarła między innymi na tereny doświadczone powodzią w 2010 roku. Władze apelują, by nie traktować wałów przeciwpowodziowych "jak tarasów widokowych".

W górach nadal niebezpiecznie

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w niedzielę bezpiecznie sprowadzili dwójkę turystów z Małego Kościelca, a w sobotę za pomocą śmigłowca sprowadzili do Zakopanego piątkę turystów z Ukrainy.

Uwaga: żywność i woda w miejscach objętych powodzią mogą być szkodliwe dla zdrowia

Po ustąpieniu powodzi lub podtopień woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Sanepid przypomina, że wszystkie studnie należy doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego, oczyścić i wydezynfekować. Ponadto artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią są narażone na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie i mogą być szkodliwe dla zdrowia.