Wzrosty stanów wody w części kraju. Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW
Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW przewidują w niektórych regionach kraju wzrosty poziomów wody w rzekach. Dlatego w części Polski obowiązują pomarańczowe alerty hydrologiczne. Będą miejsca, w których ostrzeżenia utrzymają się do wtorku.

Na rzece Budkowiczance w zlewni Stobrawy poziom rzeki osiągnął stan ostrzegawczy - poinformowało w niedzielę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Przewidywany jest dalszy wzrost poziomu wody w tej rzece.

Wrocławskie Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniem w zlewni Stobrawy. Ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę do południa i dotyczy rzeki Budkowiczanki. Według hydrologów IMGW-PIB rzeka na stacji w Krzywej Górze osiągnęła poziom ostrzegawczy, a w związku z opadami deszczu prognozuje się dalszy, powolny wzrost wody powyżej tego stanu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oszacowano na 90 procent.

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Pomarańczowe alerty IMGW przed wysokim poziomem wody obowiązują w województwach:

- opolskim, dla Stobrawy, gdzie niebezpiecznie będzie do godz. 12 we wtorek;

- zachodniopomorskim, dla obszaru Zalewu Szczecińskiego i ujścia Odry, gdzie alerty wygasną o godz. 15 w niedzielę;

- pomorskim i warmińsko-mazurskim, dla Zalewu Wiślanego i Żuław, w których alerty stracą ważność o godz. 15 w niedzielę;

- dolnośląskim i wielkopolskim, dla obszaru Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu oraz Orli, gdzie alarm wygaśnie o godz. 12 we wtorek.

W związku ze spływem wód opadowych, a miejscami sytuacją meteorologiczną, prognozowane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Alerty hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:kw/dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości