Smakowity kąsek na Marsie. Łazik Perseverance znalazł skałę przypominającą awokado

Autor:
kw/dd
Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl
Perseverance nagrał zaćmienie Słońca
Perseverance nagrał zaćmienie SłońcaNASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/SSI
wideo 2/20
Perseverance i Ingenuity

Łazik marsjański Perseverance znalazł na Marsie kolejny fascynujący obiekt. NASA podzieliła się świeżym zdjęciem skały, która łudząco przypomina... przekrojone awokado.

Perseverance trafił na Czerwoną Planetę w lutym 2021 roku. Od tego czasu niestrudzenie przemierza krater Jezero i usiłuje znaleźć dowody na istnienie w przeszłości życia. Podczas swojej wędrówki napotkał już wiele intrygujących skał. Do kolekcji dołącza teraz skalne awokado - podłużna, zaokrąglona formacja z charakterystycznym wybrzuszeniem, przypominającym pestkę. Co więcej, chropowata powierzchnia skały odzwierciedla nawet teksturę skórki owocu.

Zbiera próbki i bada środowisko

Fotografia powstała dzięki instrumentowi Mastcam-Z, która składa się z pary kamer umieszczonych wysoko na maszcie przypominającym głowę łazika. Wykonano ją w 907. dniu mariańskim.

Przed miliardami lat w kraterze Jezero znajdowało się duże jezioro i delta rzeki. Z pomocą wiropłat Ingenuity, który wspiera pracę Perseverance, obszar jest badany z większą dokładnością. Jednym z najważniejszych celów łazika jest scharakteryzowanie marsjańskiego środowiska i zebranie próbek, które w kolejnych misjach mają zostać zostaną zwrócone na Ziemię podczas przyszłych misji.

Skała w kształcie przekrojonego awokadoNASA/JPL-Caltech/ASU

Awokado, książka, pączek

Ostatnie miesiące obfitują w ciekawe znaleziska. W czerwcu Perseverance zauważył skałę w kształcie pączka z dziurą w środku, która według naukowców może być pozostałością po dużym meteorycie, który spadł na Czerwoną Planetę. Miesiąc wcześniej łazik sfotografował skałę przypominającą otwartą książkę.

Tego typu obrazy są przykładami zjawiska znanego jako pareidolia. To tendencja ludzkiego mózgu do narzucania znajomego wzoru na przypadkowe dane wizualne.

Autor:kw/dd

Źródło: space.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/ASU

Pozostałe wiadomości