Gdyby nie lasy tropikalne, temperatura na naszej planecie byłaby o 1 stopień wyższa

Autor:
ps,dd
Źródło:
Reuters, eurekalert.org
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Lasy tropikalne nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla, ale obniżają globalną temperaturę na naszej planecie o ponad jeden stopień Celsjusza i sprawiają, że pojawia się więcej deszczu. To niektóre z korzyści, jakie Ziemia zawdzięcza tym lasom – wskazują badacze w najnowszym badaniu.

W czwartek opublikowano badanie na temat korzyści dla klimatu Ziemi i jej mieszkańców wynikających z lasów tropikalnych. Przeprowadzili je między innymi naukowcy z Uniwersytetu Wirginii.

Badacze mają już dość dobrze ugruntowaną wiedzę na temat tego, w jaki sposób wylesianie lasów tropikalnych przyczynia się do globalnej zmiany klimatu poprzez emisję dwutlenku węgla. W badaniu przejrzano dostępną literaturę na ten temat. Stwierdzono, że lasy na szerokości geograficznej do 50 stopni szerokości geograficznej północnej przynoszą korzyści w skali globalnej, które łącznie powodują ochłodzenie całej planety o 1 stopień Celsjusza. Oznacza to, że wszelkie działania na rzecz ochrony i odtwarzania lasów położonych między 40 stopniem szerokości geograficznej południowej a 50 stopniem szerokości geograficznej północnej przynoszą korzyści zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

"Lasy tropikalne są jak wielka polisa ubezpieczeniowa dla planety"

Drzewa pochłaniają około jednej trzeciej emisji dwutlenku węgla produkowanego na świecie, w wyniku którego rośnie globalna temperatura, a ta podniosła się na Ziemi już o około 1,1 stopnia Celsjusza w stosunku do epoki przedprzemysłowej. Ponieważ wzrost globalnej temperatury o każdą dziesiątą część stopnia powoduje, że zagrożenie, wynikające z ekstremalnych zjawisk pogodowych i podnoszenia się poziomu mórz, powiększa się, główna autorka pracy prof. Deborah Lawrence z Uniwersytetu Wirginii oceniła, że kluczowe kwestią jest przyznać, że "lasy tropikalne odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu temperatury na bezpiecznym poziomie".

Naukowcy wskazują, że w krajach, takich jak Indonezja, Malezja, Brazylia czy Demokratyczna Republika Konga, lasy tropikalne są źródłem żywności i środków do życia oraz podstawowym siedliskiem dzikich zwierząt. Przyczyniają się także do poprawy jakości powietrza.

W czasie najgorętszych okresów drzewa odbijają światło słoneczne, pochłaniają ciepło i uwalniają wilgoć, która ochładza powietrze i bierze udział w tworzeniu się chmur, z których pada deszcz, co chroni uprawy i miejscową ludność.

- Lasy tropikalne są jak wielka polisa ubezpieczeniowa dla planety - powiedziała Lawrence.

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Pomagają walczyć ze zmianami klimatu

Danny Marks, adiunkt zajmujący się polityką ochrony środowiska na Dublin City University w Irlandii, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że zdrowe lasy są niezbędne w walce ze zmianami klimatu - zarówno w celu ograniczenia emisji, jak i przystosowania się do cieplejszego świata. Jego zdaniem należy zrobić więcej, aby powstrzymać rosnące wylesianie, w tym zapewnić nowe finansowanie i nadać większą wartość "usługom" świadczonym przez lasy.

Jako dobry przykład Marks podał Kostarykę, gdzie podatek od paliw kopalnych umożliwił dokonywanie płatności na rzecz ochrony przyrody i lasów.

- Oprócz wychwytywania dwutlenku węgla, lista korzyści, jakie oferują lasy tropikalne, jest nieskończona - przyznał Damian Fleming z WWF. - Badania wykazują, że lasy mogą również obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać ryzyko chorób płuc i poprawiać samopoczucie psychiczne - powiedział, dodając, że wynik nowego badania, zgodnie z którym lasy tropikalne ochładzają planetę o 1 stopień, jest "oszałamiający". - Jest to znaczący wynik, który dowodzi, jak nielogiczne jest to, że właśnie lasy tropikalne są jednym z najbardziej zagrożonych siedlisk na Ziemi i najbardziej narażonym na wylesianie - dodał.

Lasy deszczowe na świecie

Autor:ps,dd

Źródło: Reuters, eurekalert.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości