Jak wynalazek chronometru wpłynął na pomiar czasu

Źródło:
Britannica
Dar Młodzieży wieczorową porą
Dar Młodzieży wieczorową porą Marek Sałatowski
wideo 2/3
Dar Młodzieży wieczorową porą Marek Sałatowski

Już od początków cywilizacji szukano sposobów na mierzenie upływu czasu. Wynalazek, dzięki któremu można było robić to z dużą dokładnością jest chronometr. Kiedy powstały pierwsze zegary, co to jest chronometr i jak wykorzystuje się chronometr morski?

Jak wyglądały pierwsze zegary

Pierwsze prototypy zegarów pojawiły się w Egipcie już około 2000 roku p.n.e. i były to tak zwane gnomony. Co kryje się pod tą nieoczywistą nazwą? Były to po prostu pionowe słupy wbijane w ziemię na równym, płaskim podłożu, które rzucały cień ułatwiający względne określenie pory dnia. W Egipcie rolę gnomonów pełniły w szczególności obeliski znajdujące się na publicznych placach miejskich.

Kolejnym etapem w rozwoju metod wyznaczania czasu były zegary słoneczne. Były ulepszonymi gnomonami - cień padający z prostopadle ułożonej wskazówki wyznaczał bowiem aktualną godzinę na płaskiej tarczy. Jednak zarówno gnomony, jak i późniejsze zegary słoneczne, opierały swoje działanie na obecności słońca, więc do prawidłowego działania wymagały określonych warunków pogodowych. Nic dziwnego, że ciągle szukano rozwiązania, które mogłoby zniwelować ten problem i wskazywać czas bez względu na porę dnia i pogodę.

28.03 | Władze Sieradza zafundowały mieszkańcom zegar słoneczny. Wydały na niego 20 tys. złotych, stanął on w centrum miasta i wygląda imponująco, jednak nie spełnia swojej roli. Przez większość dnia nie można odczytać z niego godziny, ponieważ słońce zasłania mu kamienica. (TVN24)
Zegar słonecznyTVN24

By uniezależnić pomiar czasu od słońca zaczęły powstawać najprostsze zegary wodne, tworzone na bazie naczynia z otworem w dnie. Naczynie było napełniane wodą, która wypływała przez otwór, a po ilości pozostałej wody można było określić, jak wiele czasu upłynęło od napełnienia. Zegary wodne były stopniowo ulepszane i rozpoczęto wykorzystywanie w ich konstrukcji koła zębatego i zębatki, co umożliwiło dodanie ruchomej wskazówki przemieszczającej się po podziałce godzinowej. W ten sposób otrzymaliśmy nowe narzędzie umożliwiające pomiar czasu nie tylko w słoneczny dzień, lecz także w nocy oraz przy gorszych warunkach pogodowych.

Zegary mechaniczne

Pierwszy zegar mechaniczny powstał we Francji w roku 1299 lub 1300. Jego pomysłodawcą i wykonawcą był złotnik Pierre Pipelard. Urządzenie było niewielkich rozmiarów, wykonane ze srebra. Niestety, pierwszym zegarom brakowało odporności na uszkodzenia oraz - co chyba jeszcze ważniejsze - precyzji w określaniu czasu. Nad ich ulepszeniem pracował m.in. Szwed mieszkający przez większość życia w Paryżu, Abraham-Louis Breguet. Udało mu się skutecznie poprawić wytrzymałość zegarków poprzez zastosowanie systemów przeciwwstrząsowych oraz zwiększyć dokładność chodu zegarów. Breguet był twórcą pierwszego zegarka na rękę.

Jednak punktem zwrotnym w ewolucji zegarów okazał się całkowicie nowy system, który opracował w 1928 roku Warren Morrison. Był to zegar kwarcowy, wykorzystujący w swojej konstrukcji kryształ kwarcu jako oscylator. Mechanizm ten okazał się dziesięciokrotnie bardziej precyzyjny niż jego poprzednik – sprężynowy zegar mechaniczny.

Wynalazek chronometru

Wróćmy jednak do wieku XVIII. Kamieniem milowym w historii mierzenia czasu było wynalezienie chronometru.

Brytyjczyk John Harrison pochodził z rzemieślniczej rodziny i był samoukiem w dziedzinie zegarów. Mimo to okazał się osobą, która znalazła rozwiązanie dużego problemu związanego z nawigacją morską w ówczesnych czasach. Motywowany wysoką nagrodą pieniężną wyznaczoną przez Królową Annę podjął się stworzenia najdokładniejszego zegara na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Sekstans – budowa i zastosowanie w astronawigacji

Wprawdzie pierwsze trzy prototypy stworzone przez Harrisona nie były wystarczające, lecz czwarty zapewnił mu sukces. Powstały w roku 1759 chronometr miał średnicę zaledwie 13 centymetrów i ważył półtora kilograma. Sukces zapewniło mu szereg usprawnień, które wprowadził w swoim chronometrze, jak wykorzystanie łożysk z kamieni szlachetnych. Urządzenie odbyło swój test morski na pokładzie okrętu HMS Deptford, który 18 listopada 1761 roku wyruszył w rejs z Portsmouth do Kingston na Jamajce.

Rejs z nowym chronometrem trwał 81 dni i 5 godzin, a nad bezpieczeństwem przyrządu czuwał syn wynalazcy. Chronometr był umieszczony na pokładzie w specjalny sposób, aby zminimalizować błędy pozycyjne: znajdował się w drewnianej skrzyni i zawieszony był pionowo w specjalnym mocowaniu. Odchył czasowy, który wystąpił w trakcie trwania całego rejsu, wyniósł zaledwie 3 minuty i 35,5 sekundy. Chronometr okrętowy Harrisona spełnił więc wymagania narzucone przez komisję konkursową aż zbyt dobrze, do tego stopnia, że nieufni jurorzy zarzucili udanemu eksperymentowi, że taka dokładność może być jedynie zbiegiem okoliczności.

Czym jest chronometr

Chronometr to najogólniej przenośny zegar, którego konstrukcja zapewnia bardzo wysoką dokładność w określaniu czasu. W klasycznej nawigacji był powszechnie wykorzystywany przy wyznaczaniu długości i szerokości geograficznej w trakcie rejsów morskich względem ciał niebieskich. Chronometr jest zdolny do określania czasu z dokładnością do 0,5 sekundy - dokładny czas jest niezbędny do wyznaczenia precyzyjnie pozycji na morzu.

Dziś chronometry to nie tylko urządzenia mechaniczne. Nazywane są tak również inne urządzenia mierzące dokładnie czas w oparciu o elektronikę, łączność radiową czy satelitarną.

Zegar elektronicznyShutterstock

Źródła: Britannica The Horological Journal: The Special Organ of the British Horological Institute Encyclopedia of Time

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: Britannica

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Wrocław przygotowuje się na nadejście kulminacyjnej fali, która spodziewana jest około godziny 2 w nocy. Kulminacja ma wynieść 610 centymetrów - poinformowała o północy Izabela Adrian z IMGW. Wcześniej, około godziny 21 Wody Polskie informowały, że czoło fali wezbraniowej minęło Opole, nie wyrządzając szkód w mieście.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" przed nadejściem fali

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW