Ten sernik został wydrukowany. "Doświadczasz smaku falami"

Autor:
as/dd
Źródło:
CNN, Columbia University, tvnmeteo.pl

Sernik przygotowany w technologii druku trójwymiarowego opracowali amerykańscy naukowcy. Ciasto zostało wykonane z siedmiu składników, które zostały wyciśnięte z drukarki 3D i ułożone warstwami. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości technika ta będzie powszechnie stosowana w gastronomii.

Trójwymiarowy druk (czyli druk 3D) staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród pasjonatów nowych technologii. Technologia ta wykorzystywana jest w medycynie, eksploracji kosmosu, a nawet w... gastronomii. Na łamach czasopisma "NPJ Science of Food" we wtorek ukazały się bowiem wyniki słodkiego eksperymentu, przeprowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Metoda prób i błędów

Autorzy wykorzystali specjalnie przystosowaną drukarkę 3D, do której załadowali siedem składników: służącą jako bazę pastę z pokruszonych ciasteczek wielozbożowych oraz liczne dodatki, w tym dżem wiśniowy, masło orzechowe i pulpę z banana. Przepis był prosty - stworzyć wegański sernik, wyciskając poszczególne składniki w warstwach. Jak się okazało, przygotowanie ciasta miało jednak swoje wyzwania.

- Jako naukowcy początkowo nie uwzględniliśmy tego, że galaretka będzie się rozlewać - opowiadał Jonathan Blutinger, główny autor badania. - Zmiksowane banany są bardzo miękkie, jednak w połączeniu z pastą z pokruszonych ciasteczek tworzą warstwę (...) o konsystencji nie takiej, jaką byśmy oczekiwali.

Naukowcy zauważyli, że aby sernik nie rozpadał się, konieczne było wzmocnienie każdej warstwy zwięzłą pastą z ciasteczek - gdy miękkie, płynne produkty umieszczane były wewnątrz ciasteczkowych "studni", nie rozpływały się. Dobrze sprawdziły się także składniki o dużej gęstości, szczególnie masło orzechowe i pasta czekoladowa. Jak wyjaśnił Blutinger, ciasto smakowało całkiem dobrze.

- Jedząc ten sernik, doświadczasz smaku falami - dodał.

Zdrowie a technologia

Jak wyjaśniają badacze, celem eksperymentu było sprawdzenie, w jaki sposób technologia druku trójwymiarowego może być wykorzystana do przygotowywania konkretnych dań. Chociaż maszyny potrzebne do stworzenia deseru wydrukowanego w 3D już istnieją - przynajmniej w nowojorskim laboratorium Uniwersytetu Columbia - nie ma jeszcze książek kucharskich opisujących, jak można zastosować tę technologię.

- Gdyby ta technologia trafiła na rynek, to tak, jakbyśmy mieli odtwarzacz muzyczny bez żadnych plików - powiedział Blutinger. - Musi istnieć miejsce, gdzie można pobrać przepisy, stworzyć własne kompozycje i uzyskać inspirację do tego, w jaki sposób wykorzystać taką maszynę.

Czy drukowane jedzenie jest zdrowe? Jak wyjaśniła współautorka badania, Christen Cooper z nowojorskiego Uniwersytetu Pace, wydrukowana żywność będzie przetworzona, jednak technologia umożliwi lepszą kontrolę nad składem naszych posiłków. Może ona również pomóc w tworzeniu atrakcyjnie wyglądających potraw dla osób z zaburzeniami połykania, które ze względów zdrowotnych odżywiają się jedynie zmiksowanym jedzeniem.

Badanie pokazuje, że drukowane dania będą wymagały specjalnych przepisów, uwzględniających ich nietypowy sposób przygotowania. "Bezobsługowe ciasta" mogą jednak okazać się bezpieczniejsze od tych klasycznych - żywność przygotowana z minimalnym wkładem pracy człowieka niesie ze sobą mniejsze ryzyko zakażenia wieloma chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Autor:as/dd

Źródło: CNN, Columbia University, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości