Odkryto nowy gatunek krokodyla. Jego ostatnim posiłkiem był młody dinozaur

Autor:
kw
Źródło:
CNN
W brzuchu nowo odkrytego gatunku krokodyla znaleziono szczątki młodego dinozaura
W brzuchu nowo odkrytego gatunku krokodyla znaleziono szczątki młodego dinozauraAustralian Age of Dinosaurs Museum
wideo 2/4
Australian Age of Dinosaurs MuseumW brzuchu nowo odkrytego gatunku krokodyla znaleziono szczątki młodego dinozaura

Australijscy naukowcy odkryli nowy gatunek prehistorycznego krokodyla. W jego żołądku znaleziono pozostałości młodego dinozaura. To pierwszy dowód na to, że w skład diety prastarych krokodyli z Australii mogły wchodzić też wymarłe gady.

Archeolodzy odkryli nowy gatunek krokodyla. Pozostałości Confractosuchus sauroktonos z okresu kredy odkryte zostały w 2010 roku w okolicach formacji Winton (geologicznego podłoża skalnego liczącego około 95 milionów lat) w stanie Queensland w Australii. Po dokładnych oględzinach uznano, że jego ostatnim posiłkiem był mały dinozaur.

Wykopaliska prowadzono w 2010 roku w okolicach formacji Winton w stanie Queensland w AustraliiMatt White/Australian Age of Dinosaurs Museum
Czaszka krokodyla Confractosuchus sauroktonosMatt White/Australian Age of Dinosaurs Museum

Krokodyl-drapieżnik i dinozaur-ofiara

Wewnątrz żołądka 2,5-metrowego krokodyla naukowcy zidentyfikowali częściowo strawione szczątki młodego ornitopoda. Dokładne badania na ten temat ujrzały światło dzienne 11 lutego w artykule do czasopisma akademickiego "Gondwana Research".

Jak podali naukowcy, to pierwszy dowód na to, że krokodyle mogły żerować na dinozaurach w Australii.

Szczątki krokodyla były zachowane w masie mułu i zostały częściowo zmiażdżone. Dzięki uszkodzeniom można było jednak dostrzec szereg drobnych kości szkieletu małego stworzenia z okresu kredy.

Naukowcy wykorzystali technologię skanowania rentgenowskiego i tomografii komputerowej, aby zlokalizować kości wewnątrz okazu krokodyla. Przez kilka miesięcy pracowano nad trójwymiarową rekonstrukcją kości.

Z zachowanych 35 procent ciała krokodyla słodkowodnego, naukowcy byli w stanie odzyskać prawie kompletną czaszkę zwierzęcia. Chociaż nie potrafili dokładnie opisać młodego dinozaura, który znajdującego się w jego żołądku, oszacowali, że mógł ważyć prawie 1,7 kilograma.

Czaszka prehistorycznego krokodyla i szczątki jego ofaryMatt White/Australian Age of Dinosaurs Museum

Niezwykle rzadkie odkrycie

Naukowcy twierdzą, że krokodyl samodzielnie zabił gada lub zjadł go krótko po jego śmierci. Takie odkrycie jest "niezwykle rzadkie, gdyż na całym świecie znanych jest tylko kilka przykładów podobnego drapieżnictwa" - podali.

- Chociaż Confractosuchus nie specjalizował się w jedzeniu dinozaurów, nie przeoczyłby łatwego posiłku, takiego jak młody ornitopod - stwierdził dr Matt White, który kierował badaniami. Jak dodał, to prawdopodobne, że dinozaury stanowiły ważny element łańcucha pokarmowego w epoce kredy.

- Biorąc pod uwagę brak porównywalnych globalnych okazów, ten prehistoryczny krokodyl i jego ostatni posiłek będą nadal dostarczać wskazówek na temat relacji i zachowań zwierząt, które miliony lat temu zamieszkiwały Australię - powiedział naukowiec.

Artystyczna wizja prehistorycznego krokodyla i jego ofiaryMatt White/Australian Age of Dinosaurs Museum

Autor:kw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Matt White/Australian Age of Dinosaurs Museum

Pozostałe wiadomości