Atlantyk zbliża się do punktu krytycznego. Może to drastycznie zmienić nasz klimat

Źródło:
Science Advances, CNN, AFP, NOAA
Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze
Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/13
Zmiany klimatu

Ocean Atlantycki znajduje się coraz bliżej punktu krytycznego. Jak wynika z badań holenderskich naukowców, system oceanicznych prądów morskich transportujących ciepło i składniki odżywcze może całkowicie się załamać. Wstrzymanie ruchu wody w oceanie będzie miało poważny wpływ na pogodę w wielu regionach świata. Według najgorszych scenariuszy w ciągu kilku dekad od zatrzymania cyrkulacji średnia roczna temperatura w północno-zachodniej Europie może spaść o około 5-15 stopni Celsjusza, z kolei w Ameryce Południowej temperatura może wzrosnąć i zaniknąć może pora deszczowa.

Postępujące zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na życie w różnych zakątkach świata. Działalność człowieka nie oszczędziła także mórz i oceanów - w styczniu 2024 roku średnia globalna temperatura powierzchni morza w styczniu dla szerokości geograficznych poza obszarami polarnymi osiągnęła niemal rekordową wartość, a rekord ten może już wkrótce zostać pobity.

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Science Advances", zagrożone są nie tylko płytkie części oceanów, ale także całe systemy prądów morskich, w tym Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna (ang. Atlantic Meridional Overturning Circulation, czyli AMOC).

Ocean AtlantyckiAnatoli Styf/Shutterstock

Czym jest AMOC?

Atlantycka Południkowa Cyrkulacja Wymienna jest systemem prądów morskich na Oceanie Atlantyckim, które wpływają na panujące w jego wodach warunki - i nie tylko. Powierzchniowe prądy, takie jak Golfsztrom, transportują ciepłą, zasoloną wodę w kierunku biegunów. W polarnych regionach Ziemi woda zamarza. Proces ten powoduje wytrącanie się soli, której stężenie w wodzie stopniowo się zwiększa. Zimna, ciężka i silnie zasolona woda opada na dno, gdzie przechwytują ją prądy głębinowe i niosą z powrotem na południe.

Jak wyjaśniła amerykańska Krajowa Agencja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA), ta cyrkulacja wody z północy na południe i z powrotem przynosi ciepło do różnych części globu, a także transportuje składniki odżywcze niezbędne do utrzymania życia w oceanie. To dzięki AMOC klimat na przybrzeżnych obszarach półkuli północnej jest stosunkowo łagodny.

W kierunku punktu krytycznego

Główne zagrożenie dla stabilności AMOC stanowi topnienie pokrywy lodowej Arktyki. Do oceanu dostaje się wtedy mnóstwo słodkiej wody, zmniejszając stężenie przyniesionej z południa soli i spowalniając proces opadania. Analiza rdzeni lodowych i osadów dennych wskazała, że ponad 12 tysięcy lat temu cyrkulacja zanikła w wyniku szybkiego topnienia lodowców, a teraz naukowcy obawiają się, że ponownie może do tego dojść - jak pokazały badania, system działa najsłabiej od ponad tysiąclecia.

Badacze z Uniwersytetu w Utrechcie opracowali model symulujący stopniowy wzrost ilości wody słodkiej dostającej się do AMOC. Woda ta pochodziła nie tylko z topniejącej pokrywy lodowej, ale także opadów deszczu i spływów powierzchniowych. Gdy naukowcy zwiększali w symulacji ilość słodkiej wody, zaobserwowali, że AMOC stopniowo słabł, a w pewnym momencie całkowicie się załamał.

- Zmierzamy w kierunku punktu krytycznego związanego ze zmianami klimatu - przekazał główny autor artykułu Rene van Westen. - Jesteśmy coraz bliżej, ale jeszcze nie wiemy, jak blisko.

Na podstawie danych naukowcom udało się opracować sygnał wczesnego ostrzegania o zapadaniu się systemu, związany z obserwacją transportu słodkiej wody przez AMOC na południowych krańcach Atlantyku.

Szybkie zmiany klimatyczne

Jaki wpływ na klimat może mieć załamanie się AMOC? Według naukowców, silne zmiany odczują mieszkańcy północno-zachodniej Europy - Norwegii, Wysp Brytyjskich czy Islandii. Według najgorszych scenariuszy w ciągu kilku dekad od zatrzymania cyrkulacji średnia roczna temperatura może tam spaść o około 5-15 stopni Celsjusza, a zasięg pokrywy lodowej Arktyki zacznie rozciągać się coraz dalej na południe. W mniejszym stopniu zmiany dotknęłyby także Europy Środkowej.

- Żadne realistyczne środki adaptacyjne nie poradzą sobie z tak szybkimi zmianami temperatury - przekazali autorzy badania.

Z drugiej strony, w wyniku zaniknięcia AMOC w Ameryce Południowej może dojść do ocieplenia oraz zmian w reżimie opadowym - pora deszczowa stałaby się porą suchą. Miałoby to ogromny wpływ na funkcjonowanie amazońskiego lasu deszczowego. Załamanie cyrkulacji może również spowodować wzrost poziomu mórz o około 1 metr.

Jak wyjaśnili naukowcy, wyniki nie dają odpowiedzi na pytanie, kiedy dojdzie do załamania AMOC, a jedynie pokazują, że jesteśmy na drodze do niego. Van Westen podkreślił, że potrzebne są dalsze badania, w tym modele biorące pod uwagę także postępujące zanieczyszczenie środowiska, którego nie uwzględniono w tej analizie - czynniki te mogą przyspieszyć procesy zapadania się cyrkulacji.

Autorka/Autor:as / prpb

Źródło: Science Advances, CNN, AFP, NOAA

Źródło zdjęcia głównego: Anatoli Styf/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

W okolicach Grindaviku na Islandii rozpoczęła się erupcja wulkaniczna. Wcześniej zanotowano tam wzmożoną aktywność sejsmiczną i podziemne ruchy magmy. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie.

Wulkan się obudził. Ewakuacja turystów i mieszkańców

Wulkan się obudził. Ewakuacja turystów i mieszkańców

Źródło:
PAP, RUV

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

IMGW wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Po jednej chłodnej nocy miejscami czeka nas kolejna. Temperatura przy gruncie może lokalnie spadać do -3 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega. Gdzie przy gruncie szczypnie mróz

IMGW ostrzega. Gdzie przy gruncie szczypnie mróz

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli wtorek 1.04. W pierwszy dzień kwietnia w części kraju przydadzą się parasole - spadnie niewielki deszcz. Termometry pokażą do 14 stopni, okresami powieje jednak dość silny wiatr.

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Prognoza na dziś - wtorek, 1.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6