Życie na Marsie może czyhać w jaskiniach

"Łańcuchy wglębień" w regionie Tharsis, 22 czerwca 2011 roku

- Na Marsie mogą istnieć jaskinie, w których chronią się mikroorganizmy - uważają badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej, badający trzy prawdopodobne scenariusze powstania tzw. łańcuchów wgłębień na powierzchni Marsa. - W przyszłości z takich schronisk mogliby korzystać astronauci - dodają.

"Łańcuchy wgłębień" na Marsie (ESA)

Najnowsze zdjęcia wykonane przez należącą do ESA bezzałogową sondę kosmiczną Mars Express pokazały, że na powierzchni Marsa istnieją "łańcuchy wgłębień" (ang. pit-chains). Widać je na stoku jednego z największych wulkanów w Układzie Słonecznym - Tractus Catena w regionie Tharsis.

Jeśli zastanowić się nad pochodzeniem wgłębień, często analogicznym do ziemskich procesów geologicznych, może okazać się, że na Czerwonej Planecie panują warunki do życia odpowiednie dla mikrobów. W jaskiniach pod powierzchnią planety.

Mają pochodzenie wulkaniczne?

Istnieje prawdopodobieństwo, że "łańcuchy wgłębień" mają pochodzenie wulkaniczne. Lawa wypływająca z wulkanu mogła zastygnąć na powierzchni Marsa, niewykluczone jednak, że pod spodem płynął jej strumień.

Kiedy aktywność wulkaniczna ustała, koryto się opróżniło, pozostawiając po sobie podziemne jamy. Wraz z upływem czasu część dachów znad tych jaskiń zawaliła się, prowadząc do powstania kolistych depresji na powierzchni.

Odkształcenia w powierzchni

Łańcuchy mogły tworzyć się również dzięki odkształceniom w skalnej pokrywie Marsa. Stworzyły one serię równoległych, rozciągniętych depresji znanych jako rowy, w których mogły formować się wgłębienia.

Jak ziemskie krasy?

Region Tharsis w okolicy wulkanu Tractus Catena (ESA)

Ostatni, najciekawszy scenariusz, jaki rozważają badacze ESA, uwypukla rolę pokładów wód podpowierzchniowych w tworzeniu się "łańcuchów wgłębień".

Na Ziemi istnieje wiele struktur, które powstały właśnie poprzez rozpuszczanie skał przez wody podziemne. Są to tzw. krasy, występujące głównie od Słowenii po Włochy.

Schronienie dla mikroorganizmów

Pochodzenie "łańcuchów wgłębień" jest najbardziej interesujące w kontekście badań nad obecnością mikroorganizmów na Marsie. Jeśli występują tam jakiekolwiek podobne jaskiniom struktury, oznaczałoby to, że mikroorganizmy miałyby gdzie się chronić przed surowymi warunkami panującymi na powierzchni Czerwonej Planety.

W przyszłości z takiego "schroniska" mogliby korzystać także astronauci, dla których 250 razy większe od ziemskiego promieniowanie byłoby zabójcze.

Badacze z ESA podkreślają, że w jakikolwiek sposób uformowały się "łańcuchy wgłębień", udowadniają one, że na Marsie zachodzą podobne procesy geologiczne, jak na Ziemi.

Autor: map/ŁUD / Źródło: ESA

Pozostałe wiadomości