Najnowsze

Zobacz niezwykłe zdjęcia, pokazujące wspaniałe zjawiska pogodowe

Najnowsze

Najpiękniejsze zdjęcia pogody 2016 roku
Najpiękniejsze zdjęcia pogody 2016 roku

Zakończył się wielki konkurs fotograficzny, który miał wyłonić najlepszego fotografa zjawisk pogodowych 2016 roku. Choć nagrodzonych zostało jedynie kilka prac, wszystkie zdjęcia sprawiają, że można zachwycić się przyrodą i tym, jak piękna może być pogoda.

Konkurs przeprowadziło brytyjskie Królewskie Towarzystwo Fotograficzne (ang. Royal Photographic Society) razem z istniejącym od 166 lat Królewskim Towarzystwem Meteorologicznym (ang. Royal Meteorological Society).

Ponad 800 zdjęć i sześciu ekspertów

O miano zwycięskiej fotografii konkurowało ponad 800 prac. Najlepsze zdjęcia pogodowe 2016 roku zostały wybrane przez zespół sześciu ekspertów pogodowych oraz tych specjalistów od fotografii. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wiele zdjęć zachwycało. Na szczęście wyróżniono nie tylko jedną pracę. Oprócz wyboru fotografa roku, nagrodzono także inne prace, m.in. w dwóch kategoriach wiekowych: powyżej i poniżej 16. roku życia. Przyznana została także nagroda za zdjęcie, które najbardziej spodobało się internautom.

Zwycięskie prace

Miano fotografa roku 2016 otrzymał Tim Moxon za zdjęcie tornada, które wystąpiło w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Zwycięzca konkursu pokazał niezwykłe piękno tego niebezpiecznego zjawiska.

Pierwsze miejsce w kategorii powyżej 16. roku życia zostało przyznane za zdjęcie błyskawicy duszka, które wykonał Ben Cherry. Laureat konkursu uchwycił moment, w którym na niebie pojawił się tzw. duszek (ang. sprite), czyli wielkoskalowe wyładowanie elektryczne, występujące wysoko nad chmurą burzową. Na zwycięskim zdjęciu widać nie tylko chmurę burzową i duszka, ale także Drogę Mleczną.

Pierwsze miejsce w kategorii poniżej 16. roku życia otrzymał James Bailey za fotografię, na której jednocześnie udało mu się uchwycić tęczę i gradobicie.

Głosy 2,5 tys. internautów

Zdaniem internautów, najlepszym zdjęciem okazało się to, które wykonał Paul Kingston, przedstawiające ogromne fale, rozbryzgujące się o brzeg portu w Kumbrii. Na zdjęcie, które nazwano "Faworytem publiczności" głosowało ponad 2,5 tys. osób.

Autor: zupi/jap / Źródło: techinsider.io, Royal Photographic Society, Royal Meteorological Society

Pozostałe wiadomości