Najnowsze

Zmarł po poparzeniu przez "najbardziej jadowite zwierzę morskie"

Najnowsze

Poznajcie kostkomeduzę śmiercionośną
Poznajcie kostkomeduzę śmiercionośną Shutterstock
wideo 2/7

Kostkomeduza śmiercionośna uznawana jest za najbardziej jadowite zwierzę morskie na świecie. W ubiegłym tygodniu osobnik tego gatunku poparzył 17-letniego mieszkańca australijskiego stanu Queensland. Chłopak zmarł w poniedziałek.

Tommy Johnson, 17-latek ze stanu Queensland, zmarł po poparzeniu przez kostkomeduzę śmiercionośną (Chironex fleckeri), wyjątkowo niebezpiecznego parzydełkowca. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, gdy chłopak pływał w pobliżu plaży Patterson Point w okolicy miasta Bamaga. Przewieziono go do szpitala w Townsville. W poniedziałek, tydzień po poparzeniu, podjęto decyzję o odłączeniu go od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe.

Według lokalnych mediów Johnson to pierwsza ofiara śmiertelna parzydełkowca od 2006 roku.

Kształt pudełka

Kostkomeduzę nazywa się także "osą morską". Ze względu na swój kształt, przypominający pudełko, w krajach anglojęzycznych jest nazywana także "box jellyfish". Ciało parzydełkowca jest na ogół przezroczyste, może mieć do 60 czułków o szaroniebieskiej barwie. Ma 24 oczy.

Zasiedla płytkie i ciemne słone wody w pobliżu północnej Australii oraz w przybrzeżnych częściach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego.

Istnieje około 50 gatunków "meduz pudełkowych", ale tylko kilka dysponuje jadem, który może być śmiertelny.

Koskomeduzę śmiercionośną uważa się za najbardziej jadowite zwierzę morskie na świecie. Posiada długie macki z komórkami parzydełkowymi, które są wypełnione jadem. Trucizna wstrzyknięta ludziom lub zwierzętom może prowadzić do paraliżu, zatrzymania akcji serca, a w ciągu zaledwie kilku minut – także śmierci.

Ostrzeżenie dla pływaków

Według doktora Marlowa Coatesa, dyrektora z jednego ze szpitali w Queensland, poparzenie kostkomeduzy jest "natychmiastowe i potwornie bolesne".

- Incydent w Bamaga to ostrzeżenie, aby podejmować środki ostrożności podczas pływania w morzu. Obserwujemy sporo parzydełkowców, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka – przekazał Coates. Uzupełnił, że wchodząc do wody, powinno się mieć na sobie odzież ochronną, taką jak kombinezony z lycry lub pianki. Bez odpowiedniego sprzętu i osłony warto zrezygnować z kąpieli.

Kostkomeduza śmiercionośna (Chironex fleckeri) to najbardziej jadowite zwierzę morskie na świecieShutterstock

Autor: kw/dd / Źródło: BBC, CNN, 9news.com.au

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości