Złota, ale chłodna. Jesień poniżej normy

Wojciech Raczyński o prognozie na jesień (TVN24)
Wojciech Raczyński o prognozie na jesień (TVN24)
Wojciech Raczyński o prognozie na jesień (TVN24)

Szykuje się prawdziwie chłodna jesień. Wszystko wskazuje na to, że średnia wartość temperatur w październiku i listopadzie spadnie poniżej normy.

Nasi synoptycy zweryfikowali dane dotyczące jesiennej pogody. Jeszcze na początku miesiąca wszystko wskazywało na to, że temperatura w październiku będzie w normie, a w listopadzie powyżej normy. Niestety najnowsze dane wskazują, że nie będziemy mieli powodów do zadowolenia.

- Październik będzie zimny. Przewidujemy, że temperatura w tym miesiącu będzie niższa o 2 st. C niż zazwyczaj. To sporo. Listopad to już tylko stopień poniżej normy. W normie ma być tylko wrzesień - mówi Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo.

Co znaczy norma

Norma to średnia temperatura z wielolecia. Nasi synoptycy dla wszelkich porównań wykorzystują dane z lat 1971-2000. Te pokazują, że np. dla Warszawy średnia dobowa temperatura we wrześniu to 13 st. C, październiku 8.1 st. C i listopadzie 2.8 st. C. Odejmijcie od nich zapowiadane 2 i 1 st. C, a zrobi się naprawdę zimno.

Będzie słonecznie czy mokro?

Najnowsze dane pokazują też, że opady w październiku i listopadzie powinny być w normie, a we wrześniu poniżej normy.

- Do tej pory wrzesień był suchy i tak powinno być do końca miesiąca. Przed nami co prawda doba dość intensywnych opadów, nawet do 30 l/mkw. w czasie burz, ale to nie uratuje sytuacji - mówi synoptyk TVN Meteo.

Nie pozostaje nam nic innego jak zaopatrzyć się w ciepłe ubrania i rozgrzewające napoje.

Autor: mm/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości