Najnowsze

Zdechł jeden z ostatnich północnych nosorożców białych. Po ziemi chodzą już tylko cztery

Najnowsze

Północny nosorożec biały w ogrodzie zoologicznym w Czechach

W czeskim zoo Dvur Kralove zdechł jeden z pięciu ostatnich chodzących po ziemi białych nosorożców północnych.

Nabire, 31-letnia samica północnego nosorożca białego zdechła po tym, jak pękła jej torbiel. Ostatni samiec - Sudan mieszka w rezerwacie w Kenii. Pozostałe samice nosorożca białego przebywają w rezerwatach przyrody i w parkach zoologicznych Najin i Fatu w rezerwacie w Kenii oraz Nola w zoo w San Diego. Zwierzęta te są już niezdolne do rozrodu ze względu na wiek lub choroby. Kwestią lat jest, kiedy ten gatunek zwierząt zniknie zupełnie z powierzchni ziemi.

Naukowcy nie mają wiedzy o osobnikach w środowisku naturalnym, ostatnie dzikie osobniki widziane były w 2007 roku i prawdopodobnie już nie żyją.

Ratunek dla gatunku

Nabire urodziła się w niewoli 15 listopada 1983 roku. Borykała się z torbielami w macicy, co uniemożliwiało jej posiadanie potomstwa. Naukowcy planowali pobrać ze zdrowego jajnika jaja i za pomocą metody in vitro połączyć je z plemnikami samca. Zapłodnioną komórkę mieliby umieścić w macice samicy południowego nosorożca białego, najbliżej spokrewnionego gatunku.

Zmiany w macicy Nebire okazały się jednak śmiertelne.

- Patologiczne cysty w ciele Nabire były ogromne. Nie było sposobu na wyleczenie - powiedział opiekun Nabiri z zoo.

Pobrano zdrowy jajnik

Po śmierci Nabire, naukowcy z zoo pobrali zdrowy jajnik z nadzieją, że uda się zachować materiał genetycznych nosorożca. Naukowcy pobrali jaja, które są niedojrzałe. Badacze muszą opracować sposób jak przyśpieszyć proces dojrzewania w laboratorium.

- To jest nasz moralny obowiązek, aby spróbować odtworzyć materiał - powiedział dyrektor zoo Przemysla Rabas w oświadczeniu. - Jesteśmy jedynymi, którzy mają wystarczającą ilość materiału biologicznego - dodał.

Biały nosorożec północny i południowy

Północne oraz południowe białe nosorożce to dwa różne gatunki. W 2013 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała białego nosorożca północnego za bliskiego wyginięciu.

Nosorożce najczęściej giną z rąk kłusowników, których celem są rogi tych zwierząt.

Eksperci szacują, że sprzedaż rogów jest bardziej opłacalna niż handel narkotykami. Popyt na rogi białego nosorożca napędzany jest głównie chętnymi z Azji Wschodniej, którzy wierzą, że kość ta leczy wiele dolegliwości.

Autor: mab/mk / Źródło: livescience.com

Pozostałe wiadomości