Zaspy lodu w Hiszpanii. Gradu po kolana


Gwałtowna pogoda w stolicy Hiszpanii. W poniedziałek po południu po przejściu nawałnicy zamknięto kilka stacji metra. Miejscami ulice zamieniły się w rzeki, zalewając domy i sklepy. Mieszkańcy musieli się też zmierzyć ze skutkami intensywnego gradobicia. Służby interweniowały ponad dwa tysiące razy.

W poniedziałkowej nawałnicy najbardziej ucierpiało miasto Arganda del Rey, znajdujące się we wspólnocie autonomicznej Madrytu, na południowy wschód od stolicy Hiszpanii. W cały kraju hiszpańska obrona cywilna interweniowała ponad dwa tysiące razy.

Potężny grad

We wtorek rano prowadzono liczenie strat w kilku środkowych prowincjach Hiszpanii. W wyniku ulewy główne ulice zostały zalane, a woda przenosiła kontenery i zaparkowane samochody. Przy drogach utworzyły się góry gradu, który mieszkańcy musieli usuwać za pomocą łopat.

Zniszczonych jest kilkaset samochodów, a także nisko położonych budynków mieszkalnych oraz sklepów i restauracji, do których wdarła się woda.

Przed południem wciąż nieprzejezdnych było kilkadziesiąt dróg w centrum kraju, w tym kilka tras krajowych. Zostały one zalane wodą, bądź zalegają na nich połamane drzewa lub metalowe struktury przydrożnych reklam.

Do wtorkowego popołudnia kilka linii metra w aglomeracji stołecznej było wyłączonych z ruchu z powodu podtopień stacji. Na pozostałych liniach, w tym na połączeniu z centrum miasta do międzynarodowego lotniska Barajas, występują duże opóźnienia.

W Madrycie od wczesnych godzin rannych trwa usuwanie przeszkód z ulic oraz wypompowywanie wody z zalanych garaży, budynków, a także tuneli, m.in. Alfonsa XIII oraz Republiki Dominikany.

Największe spustoszenia nocne nawałnice spowodowały na przedmieściach stolicy, głównie w miejscowościach Arganda del Rey, Valdemoro, Pinto oraz w Tielmes.

Apel o solidarność i pomoc

Zapewnienie o solidarności i pomocy przekazał we wtorek gminom doświadczonym przez kataklizm premier Hiszpanii Pedro Sanchez oraz szefowa wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso.

Prognozy przewidują, że najbliższy tydzień będzie suchy i spokojny. Ale hiszpańskie Centrum Meteorologiczne ostrzega, że intensywne deszcze mogą się jeszcze zdarzyć tego lata.

Autor: ml,dd/ja,map / Źródło: Reuters, ENEX, The Guardian, PAP

Pozostałe wiadomości