Najnowsze

Zakopiański szpital przechodzi na słońce

Najnowsze

Już niedługo na dachu szpitala pojawi się 156 paneli słonecznych

Szpital powiatowy im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem będzie wykorzystywał energię słoneczną oraz geotermalną do ogrzewania wnętrz i wody bieżącej. Nowe ogrzewanie szpitala ma zacząć funkcjonować w połowie listopada.

Jak zauważa dyrektor zakopiańskiego szpitala Regina Tokarz, modernizacja ogrzewania lecznicy przyniesie spore oszczędności. Dyrekcja szpitala liczy, że dzięki proekologicznym inwestycjom, zaoszczędzi na ogrzewaniu rocznie minimum 200 tysięcy złotych. Do tej pory każdego roku na ogrzewanie zakopiańska lecznica wydawała około 700 tys. zł.

156 paneli słonecznych

Tokarz zwróciła również uwagę na aspekt ekologiczny inwestycji, który jest szczególnie ważny w mieście turystycznym.

Na całej połaci dachu zakopiańskiego szpital zamontowano 156 paneli słonecznych, dzięki którym zostanie ogrzana bieżąca woda.

- To zaspokoi w całości zapotrzebowania szpitala na ciepłą wodę w porze słonecznej i w 40 proc. w porze niesłonecznej - wyjaśniła Tokarz.

Ogrzewanie geotermalne

Szpital zmieni również dotychczasowe ogrzewanie z gazowo-olejowego na geotermalne. Jak wylicza dyrekcja szpitala, jeden gigadżul ciepła z wnętrza ziemi kosztuje 48 zł. To cena o połowę niższa niż przy ogrzewaniu olejowym i konkurencyjna do ogrzewania gazowego.

Wartość całej inwestycji wyniósł około 5 milionów złotych, z czego niemal 3,5 miliona złotych pochodzi z funduszy unijnych, a resztę sfinansowano z budżetu szpitala.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości