Zakazy kąpieli w Bałtyku. Woda jest lodowata

Czerwone flagi na kąpieliskach
Czerwone flagi na kąpieliskach
TVN 24
TVN 24Czerwone flagi na kąpieliskach

Ogłoszono zakaz kąpieli w nadmorskich kąpieliskach. I to nie z powodu sinic, rozwijających się w ciepłej wodzie. Tym razem przyczyną jest bardzo niska temperatura wody, w której kąpiel mogłaby prowadzić do niebezpiecznego wychłodzenia organizmu.

Jak poinformował Apoloniusz Kurylczyk, rzecznik WOPR w województwie zachodniopomorskim, w wielu nadbałtyckich kurortach wywieszono czerwoną flagę.

W środę zakazów przybyło w stosunku do dnia poprzedniego. Obszar rozszerzył się w kierunku zachodnim.

Czerwone flagi powiewają na kąpieliskach w całym pasie między Mrzeżynem a Jarosławcem, to znaczy w gminach Trzebiatów, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, Darłowo i Postomino.

Lodowata woda

Powodem wydania zakazów jest temperatura wody, która spadła poniżej 14 stopni C.

- Kiedy woda jest aż tak zimna, ratownicy muszą obowiązkowo wywiesić czerwoną flagę, która jest jednoznaczna z zakazem kąpieli, z powodu możliwości wystąpienia hipotermii - powiedział Kurylczyk.

Najniższą temperaturę odnotowano w Mielnie, Kołobrzegu i Ustroniu Morskim, gdzie woda ma zaledwie 10 st. C.

Przy tak dużej różnicy pomiędzy temperaturą powietrza i wody istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu termicznego, który stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Zakazy kąpieli w Bałtyku
Zakazy kąpieli w BałtykuZakazy kąpieli w BałtykuTargeo, TVN24

Dlaczego jest taka zimna?

Jak poinformował w rozmowie z nami dr Artur Magnuszewski, gwałtowny spadek temperatury na polskim wybrzeżu zawdzięczamy zjawisku, zwanemu upwellingiem. Choć znamy je głównie z wybrzeży Peru i Chile, może ono występować także na mniejszą skalę w wyniku wiejących wzdłuż brzegu wiatrów.

- Zgodnie z teorią Ekmana wypadkowy wektor odpływu wody powierzchniowej jest prostopadły do linii wiatru. W aktualnej sytuacji, kiedy wieje wschodni wiatr, zachodzący mechanizm jest podobny do zjawiska upwellingu, gdyż woda odpływa w kierunku północnym. Polega on na tym, że odpływająca woda powierzchniowa zostaje zastąpiona zimną wodą z głębin - wyjaśnił dr Artur Magnuszewski z Zakładu Hydrologii UW.

Prognozy

Spadek temperatury obserwowany jest w kierunku zachodnim. Kolejny zakaz może zostać wydany dla Pogorzelicy, gdzie temperatura wody wyniosła w środę rano tylko 15 st. C.

- Jeżeli nie zmieni się kierunek wiatru i będzie nadal wiało ze wschodu, woda może być już tylko zimniejsza - powiedział w rozmowie z nami rzecznik WOPR.

Według synoptyka TVN Meteo Artura Chrzanowskiego w ciągu najbliższych dni kierunek wiatru się nie zmieni.

Być może temperatura wody nie będzie zachęcać do kąpieli, jednak temperatura powietrza będzie sprzyjać wypoczynkowi na plaży.

Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środęTVN Meteo
Zimna woda w Bałtyku
Zimna woda w BałtykuTVN 24

Autor: ab/mk / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/targeo.pl

Pozostałe wiadomości