Wyjątkowe zaćmienie Słońca. Ścieżka cienia Księżyca "cofnęła" się w czasie

PAP/EPACałkowite zaćmienie Słońca w Indonezji

Mieszkańcy Indonezji byli świadkami całkowitego zaćmienia Słońca. Rozpoczęło się 9 marca, a skończyło 8-go, przez co było jeszcze bardziej wyjątkowe. W wielu miejscach na półkuli południowej można było podziwiać także częściowe przysłonięcie Słońca przez Księżyc.

Zakończyło się zaćmienie Słońca. Niestety w Polsce nie mięliśmy szansy go oglądać, bo wystąpiło, gdy u nas panowała noc. Jednak jeśli ktoś chciał je zobaczyć, nie wyjeżdżając z Polski, miał szansę, ponieważ w internecie można było oglądać je dzięki licznym transmisjom.

Zjawisko "na żywo" było widoczne jedynie na półkuli południowej. Całkowite zaćmienie można było podziwiać w Indonezji, a częściowe m.in. w południowo-wschodniej Azji, Chinach, Japonii, Australii i na Alasce.

Zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca występuje gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i prawie całkowicie blokuje dopływ światła słonecznego.

Gdy zaćmienie rozpoczęło się 9 marca, cień Księżyca przeciął Sumatrę, Borneo, Celebes i Pacyfik.

Przesłonięcie Słońca przez Księżyc było wyjątkowe, ponieważ zakończyło się dzień wcześniej niż się zaczęło. Tak, to nie pomyłka. Rozpoczęło się 9 marca, a skończyło 8. Wszystko dlatego, że ścieżka cienia Księżyca przecięła linię zmiany daty, niejako cofając się w czasie.

Ścieżka zaćmienia Słońca 9 i 8 marca 2016tvn24

Indonezja

W Indonezji miliony ludzi mogły podziwiać to wspaniałe zjawisko w środę rano lokalnego czasu. Na lokalnych plażach zebrały się tłumy, chcące zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Pogoda niestety pokrzyżowała plany wielu osobom, bo na niebie pojawiły się chmury, które utrudniały obserwację zjawiska.

Pochmurna aura występowała m.in. w mieście Palembang w Indonezji w południowej części Sumatry. Tysiące osób, które zebrały się tuż po świcie, żeby obserwować zaćmienie, musiały obejść się smakiem.

- To, że nie mogliśmy dobrze zobaczyć Słońca było bardzo irytujące - mówi jeden z zawiedzionych obserwatorów 18-letni David Pratama.

W Indonezji ostatnie całkowite zaćmienie Słońca wystąpiło w 1983 roku, a na następne trzeba będzie tam czekać aż 33 lata.

Musimy uzbroić się w cierpliwość

Kolejne zaćmienie Słońca wystąpi na Ziemi pierwszego września 2016 roku w południowej Afryce i na Madagaskarze. 26 lutego 2017 roku zaćmienie pojawi się w południowej części Chile i Argentyny oraz w Afryce, m.in. w Angoli, Zambii i Demokratycznej Republice Konga. Następne zaćmienie wystąpi 21 sierpnia 2017 roku i będzie widoczne dla mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

W Polsce zaćmienie Słońca będzie widoczne dopiero 21 czerwca 2020 r. Niestety będzie ono bardzo płytkie i da się je dostrzec jedynie na części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Autor: zupi/rp / Źródło: tvnmeteo.pl, ENEX, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości