WHO: remdesivir nieskuteczny w leczeniu COVID-19. Co innego pokazują amerykańskie badania

[object Object]
Od 17 października nowe obostrzeniatvn24
wideo 2/22

Lek przeciwwirusowy remdesivir nie skraca hospitalizacji ani nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu COVID-19 - wykazały wstępne badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To zupełnie inne wnioski niż płynące z badań przeprowadzonych wcześniej w Stanach Zjednoczonych.

Remdesivir, produkowany przez amerykańską firmę Gilead Sciences, jest lekiem przeciwwirusowym. Początkowo przeznaczony był do leczenia gorączki krwotocznej wywołanej przez wirusa ebola. Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 zaczęto go stosować u pacjentów z tą chorobą. Lek 1 maja bieżącego został zaakceptowany do użycia przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Jest oficjalnie stosowany w wielu krajach, w tym również w Polsce, w terapii pacjentów w ciężkim stanie. Remdesivir otrzymał w czasie choroby prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Podaje się go dożylnie w kroplówce.

Według najnowszych badań o nazwie "Solidarity" pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) remdesivir nie zmniejsza lub zmniejsza tylko w niewielkim stopniu ryzyko zgonu pacjentów z COVID-19, ani nie skraca ich pobytu w szpitalu. Równie źle oceniono trzy inne terapie: hydroksychlorochiną (stosowaną w przypadku malarii), kombinacją leków anty-HIV lopinavirem i ritonavirem, a także interferonem.

Badaniami objęto 11 266 osób w 405 szpitalach w ponad 30 krajach. Porównano przebieg choroby u pacjentów otrzymujących badane leki oraz u tych, którzy ich nie otrzymali. "Te (terapie - red.) wykazały niewielki lub nie wykazały żadnego wpływu na hospitalizowanych z COVID-19" - stwierdzili naukowcy w konkluzjach.

Inne wyniki amerykańskich badań

WHO zastrzega, że są to na razie wstępne wyniki analiz. Wywołały jednak konsternację, gdyż badania w USA sugerowały, że remdesivir jest skuteczny.

Przed kilkoma miesiącami opublikowano wstępne badania przeprowadzone na grupie ponad tysiąca chorych. Już wtedy sugerowały, że potrafi on skrócić występowanie objawów choroby COVID-19 z 15 do 11 dni. Nie było jedynie dowodów, że lek ten zmniejsza ryzyko zgonu.

Z kolejnej publikacji tych samych badań, przedstawionej na początku października 2020 roku, wynika, że użycie remdesiviru skraca o pięć dni rekonwalescencję pacjentów z COVID-19 w porównaniu do tych, którym podano placebo. Producent leku podkreśla, że badania te spełniają wymogi naukowe dotyczące testów klinicznych, są bardziej wiarygodne, randomizowane, realizowane zgodnie z zasadami tak zwanej podwójnej próby.

Firma krytykuje

Gilead Sciences skrytykowała metodologię badania WHO i zakwestionowała wnioski naukowców. Jednak zdaniem Richarda Peto, niezależnego statystyka, któremu organizacja zleciła ocenę badania, opublikowane wyniki są wiarygodne i sprawdzone. - Nie pozwólcie, by ktoś je podważał, choć na pewno będą próbować - powiedział Peto, dodając, że wykazane dotąd pozytywne skutki remdesiviru mogły być skutkiem przypadku. Specjalista WHO odpowiedzialny za badania naukowe Soumya Swaminathan z Uniwersytetu Oksfordzkiego wyjaśniał, że badania nad remdisivirem (i trzema pozostałymi lekami) zatrzymano już w czerwcu z powodu braku dowodów potwierdzających skuteczność takiej terapii. Jednak inne obserwacje z nimi związane były jeszcze kontynuowane w ponad 500 szpitalach w ponad 30 krajach. Swaminathan podkreśla, że WHO śledzi badania, w których testowane są inne potencjalne leki przydatne w leczeniu choroby COVID-19, takie jak przeciwciała monoklonalne, immunomodulatory oraz nowe leki przeciwwirusowe.

WHO poinformowała, że wytyczne dla krajów odnośnie stosowania remdesiviru zostaną wydane po dwóch-trzech tygodniach, po przejrzeniu danych z badania.

Autor: ps/dd / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości

Noc z czwartku na piątek będzie mroźna. W piątek również spodziewajmy się minusowych wartości na termometrach, a w niektórych regionach opadów śniegu.

Pogoda na jutro - piątek 01.12. W nocy na termometrach nawet -12 stopni

Pogoda na jutro - piątek 01.12. W nocy na termometrach nawet -12 stopni

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Słońcu doszło do silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że na niebie mogą pojawić się spektakularne zorze polarne. Bardzo dobre warunki do obserwacji wielobarwnych świateł możliwe są nad Polską.

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

W naszą stronę pędzi strumień wiatru słonecznego. Jest szansa na zorzę polarną

Autor:
ps
Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kasprowym Wierchu leży prawie 80 centymetrów śniegu, a w Elblągu na północy kraju odnotowano 29-centymetrową pokrywę. W weekend mają pojawić się śnieżyce, więc miejscami śniegu dosypie - i to sporo.

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Nadciągają śnieżyce. Miejscami dosypie aż pół metra śniegu

Autor:
anw
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Od piątku w Polsce będzie intensywnie padać śnieg. Synoptycy najbardziej obfite opady prognozują na weekend. Ponadto ma wystąpić gołoledź, spodziewany jest również silny mróz.

Alerty IMGW mogą mieć nawet drugi stopień. Uwaga - nie tylko śnieg będzie groźny

Alerty IMGW mogą mieć nawet drugi stopień. Uwaga - nie tylko śnieg będzie groźny

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Rozpoczynający się właśnie szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju może być przełomowym dla walki z ociepleniem planety, tak przynajmniej twierdzą jego organizatorzy. Nie brakuje jednak kontrowersji, jak ta, gdzie się szczyt odbywa. Zjednoczone Emiraty Arabskie są w czołówce państw produkujących ropę naftową.

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

COP28. "Punkt zwrotny" czy "bla, bla, bla"? Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Śnieg pokrył dużą część Danii. W niektórych miejscach spadło go najwięcej od pięciu lat. Sytuacja była o tyle trudna, że w Aarhus zawieszono kursowanie komunikacji miejskiej.

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Zima zawładnęła Danią. Największe opady i największy mróz od lat

Autor:
ps
Źródło:
dr.dk, avisendanmark.dk, dmi.dk, ENEX

W Czechach sypnęło śniegiem. Na drogach zrobiło się ślisko, doszło do licznych wypadków. "Prosimy wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i rozważności. Warunki na drogach są trudne" - apelowały służby drogowe.

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Zderzenie czterech ciężarówek, autobus w rowie. Potężny atak zimy na Czechy

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, qap.cz

Kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo na Antarktydzie. Na tym mroźnym kontynencie zawalił się kolejny lodowiec szelfowy. Zniknięcie Cadmana widać na zdjęciach satelitarnych.

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Zawalił się lodowiec szelfowy Cadman. Widać to na zdjęciach satelitarnych

Autor:
anw
Źródło:
space.com, ESA

Unoszące się nad horyzontem na półkuli północnej fioletowe i zielone światła wcale nie muszą być zorzą polarną. Może to być mało znane zjawisko świetlne nazwane Steve.

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Ten świetlny spektakl to nie zorza polarna. To Steve

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
CNN

W rejonie japońskiej wyspy Iwo Jima doszło do erupcji wulkanicznej. W powietrze na 200 metrów wystrzelone zostały skały wulkaniczne, nad wyspą unosił się także znacznie wyższy słup popiołu i dymu. Można to zobaczyć na nagraniu, które wykonała Japońska Straż Przybrzeżna.

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Japoński wulkan pokazał moc. Efektowne nagranie wykonane z lotu ptaka

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
BBC, Japońska Straż Przybrzeżna, tvnmeteo.pl

Astronomowie znaleźli w Wielkim Obłoku Magellana dysk wokół młodej gwiazdy, która rośnie i pochłania materię ze swojego otoczenia. O odkryciu, które jest pierwszym takim poza naszą galaktyką, poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Niezwykłe odkrycie w innej galaktyce. Coś takiego zaobserwowano po raz pierwszy

Autor:
dd
Źródło:
ESO, tvnmeteo.pl

W polskich górach panuje iście zimowa aura. W Beskidach leży miejscami prawie pół metra śniegu. Zamknięty do wiosny został szlak Perć Akademików. W Tatrach warunki na szlakach są bardzo trudne, miejscami utworzyły się głębokie zaspy. Duża - jak na koniec listopada - ilość śniegu pozwoliła na szybsze uruchomienie pierwszych wyciągów narciarskich.

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

W górach mroźnie, w wielu miejscach zaspy. Ruszają pierwsze wyciągi narciarskie

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvnoviny.sk, TPN

Odnaleziono młodą lamę, która uciekła z terenu minizoo w Jaworniku Polskim (woj. podkarpackie). Zwierzę dwa dni temu przestraszyło się psa, staranowało ogrodzenie i pobiegło do lasu.

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Znalazła się lama, która uciekła z minizoo. "Całe futro miała oblodzone"

Aktualizacja:
Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Nietoperze z gatunku mroczek późny kopulują bez wykorzystania penetracji - sugerują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology". Zdaniem autorów pracy zachowania seksualne tego gatunku mogą być podobne do zachowań reprodukcyjnych ptaków. To pierwszy raz, kiedy taki sposób rozmnażania się zaobserwowano u ssaka.

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Kopulują bez penetracji? Naukowcy: to jedyne takie ssaki  

Autor:
jdw//am
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Zdolność wyczuwania goryczy w pożywieniu może być starsza, niż wcześniej przypuszczano. Prawdopodobnie po raz pierwszy smak ten wyewoluował u kręgowców około 460 milionów lat temu, gdy rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe oddzieliły się od kręgowców takich jak my - donoszą niemieccy badacze.

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Przodkowie dzisiejszych rekinów mogli być pionierami w wyczuwaniu goryczy

Autor:
anw
/ prpb
Źródło:
science.org, PAP, PNAS

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W pobliżu miejscowości Gerik w Malezji samochód osobowy potrącił słoniątko, które wraz ze stadem przechodziło przez drogę. Pozostałe osobniki w odpowiedzi zaatakowały pojazd i zaczęły go deptać. Autem podróżowały trzy osoby.

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Słonie podeptały samochód. Stanęły w obronie potrąconego słoniątka

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN

Ptak dodo, a właściwie dront dodo, może wrócić do żywych? Zajmująca się biotechnologią i inżynierią genetyczną amerykańska firma Colossal Biosciences podpisała umowę z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation. Ma ona na celu odtworzyć wymarłego w XVII wieku ptaka.

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Dodo, symbol wymierania, wróci do żywych? Podpisano umowę, która ma to umożliwić

Autor:
dd
/ prpb
Źródło:
PAP, BBC News, Mauritian Wildlife Foundation

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale. Ich obecności nigdy wcześniej nie notowano na tym obszarze - podała w poniedziałek chorwacka telewizja HRT. Właściciele gospodarstw rolnych obawiają się o bezpieczeństwo swoje i zwierząt hodowlanych.

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

"Po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali. Teraz sytuacja jest jasna"

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute