Najnowsze

Wakacje z alergią. Sprawdź, gdzie najlepiej spędzić urlop

Najnowsze

Jak możemy poradzić sobie z alergią?
Jak możemy poradzić sobie z alergią?TVN Meteo
wideo 2/18

Alergeny zawarte w ziarnach pyłków traw są w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn objawów alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Warto wiedzieć, jakie destynacje wakacyjne będą najlepsze dla alergików.

Wakacje to czas, kiedy najintensywniej pylą trawy. Są to między innymi: wyczyniec łąkowy, wiechlina łąkowa, tomka wonna, kupkówka pospolita i tymotka łąkowa. W Polsce występuje ich około 200 gatunków.

Przy braku opadów i słabej cyrkulacji powietrza alergeny zawieszone w powietrzu są bardzo intensywne. Osoby nadwrażliwe na pyłki powinny unikać miejsc takich jak łąki, gdzie ich stężenie jest bardzo wysokie.

Wakacje to również okres pylenia zbóż. Pyłki żyta są wiatropylne, osiągają bardzo wysokie stężenie w powietrzu atmosferycznym w całym kraju. Dotyczy to również miast, gdzie jest zawiewany z terenów podmiejskich.

Wakacje z alergią

Profesor Bolesław Samoliński, alergolog i kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii szpitala klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sugeruje, które wakacyjne destynacje będą najlepszym wyborem dla alergików.

Przede wszystkim są to: morze, jeziora, góry, ale nie doliny, w których pylą trawy, tylko wysokie szczyty. Należy unikać pól uprawnych, łąk, miejsc, w których występują trawy. Oprócz tego przed wyjazdem należy skonsultować się z alergologiem i wziąć ze sobą odpowiednie leki. Większość z nich dostaniemy bez recepty. Leki złagodzą nam uporczywy katar i zatkany nos.

Profesor Samoliński zaleca także stosowanie filtru powietrza w pomieszczeniach. Jego zdaniem to najlepsze rozwiązanie dla osób uczulonych na różne pyłki.

- Najlepiej jest unikać alergenu, zamknąć okna - podkreśla. - Oprócz tego dobrze jest stosować filtry powietrza, nawet w nocy.

Alergie na pyłki roślin (PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk)PAP/Małgorzata Latos, Maria Samczuk

Autor: anw/aw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości