Najnowsze

W Polsce jak w tropikach. Nawet do połowy lipca!

Najnowsze

Tomasz Wasilewski o upałach w Polsce w najbliższych dniach (TVN24)
Tomasz Wasilewski o upałach w Polsce w najbliższych dniach (TVN24)

Po co wyjeżdżać na Karaiby, skoro w Polsce jeszcze przez jakiś czas będziemy mieć to samo? Przez całą pierwszą połowę lipca na termometrach zobaczymy ponad 30 st. Celsjusza! Niestety takie gorąco może mieć też swoje złe strony, np. gwałtowne burze i złe samopoczucie.

Przyczyn upalnej, wilgotnej i burzliwej aury, z jaką będziemy mieli do czynienia w Polsce przez dłuższy czas, jest kilka. Główny powód to bruzda niskiego ciśnienia, ciągnąca się od Afryki po Skandynawię.

WIĘCEJ O TEMPERATURACH DOWIECIE SIĘ Z NASZEJ PROGNOZY 16-DNIOWEJ. POLUJCIE NA NIĄ JUŻ OD 16.00

- To tak naprawdę kilka układów niskiego ciśnienia, które zasysają gorące powietrze znad północno-zachodniej Afryki, głównie z terytorium Libii i Algierii. To powietrze, przechodząc nad Morzem Śródziemnym, pobiera spora porcję wilgoci - tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. - Gorąca masa powietrza najpierw trafia nad Półwysep Apeniński, dlatego we Włoszech jest najcieplej, ociera się o Lazurowe Wybrzeże i mknie przez Chorwację, Austrię, Węgry, Czechy Słowację no i Polskę, skąd dalej wędruje nad Białoruś, Liwę i dalej na północ - dodaje synoptyk.

Nie tylko upał, ale i burze

Ten pas niżów nad Europą nie tylko przynosi upały, lecz także generuje sporo frontów atmosferycznych, w których strefie występują gwałtowne zjawiska burzowe.

- Możemy się ich spodziewać nad zachodnią i północną Polską. Wyładowania będą szczególnie gwałtowne przy utrzymującej się zwrotnikowej masie powietrza. Chmury burzowe, cumulonimbusy wypiętrzą się nawet na 15 km. Do tego dojdzie wiatr w porywach do 100 km/h - ostrzega Unton-Pyziołek.

Już w piątek dochodziło do gwałtownych zjawisk burzowych na Pomorzu i Wybrzeżu. Straż pożarna interweniowała ponad 100 razy na samym Pomorzu.

Jak długo będzie tak gorąco?

Według aktualnych danych synoptycznych taka pogoda utrzyma się przynajmniej do 10 lipca, ale jest bardzo duża szansa, że i do połowy miesiąca.

Wcześniej synoptycy TVN Meteo prognozowali upały tylko do połowy nadchodzącego tygodnia.

Gdzie będzie najcieplej?

Małopolska, Rzeszowszczyzna, Lubelszczyzna, Mazowsze, Ziemia Łódzka i woj. świętokrzyskie będą tymi regionami kraju, gdzie słupki rtęci poszybują najwyżej. Nawet do 34 i 35 st. C - ostrzega synoptyk.

Poniżej 30 st. C będzie w województwach zachodnich i północnych, a najchłodniej, w granicy 22 i 23 st. C w miejscowościach nadmorskich.

Wpływ upałów na zdrowie

Lekarze i biometeorolodzy są zgodni: taka pogoda fatalnie wpływa na nasze zdrowie. Podczas upałów czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni i mamy obniżoną zdolność koncentracji.

- To dlatego, ze nie jesteśmy przyzwyczajeni do funkcjonowania w zwrotnikowej masie powietrza. Zalega ona nad naszym krajem zaledwie 14-15 dni w roku i tylko w okresie lata i jesieni, bardzo rzadko w zimę czy przedwiośnie - tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek.

Przez większość roku żyjemy pod wpływem polarno-morskiej masy powietrza, w klimacie umiarkowanym i właśnie w takim nasze organizmy najlepiej pracują. Jednak w ostatnich 10-20 lat tych ciepłych dni ze zwrotnikową pogodą jest coraz więcej.

Grupy podwyższonego ryzyka

Na upały źle reagują szczególnie małe dzieci. Nawet te ruchliwe szybciej się męczą i są osłabione. Uważać powinny również osoby starsze i z chorobami układu krążenia. Wysokie temperatury są dla nich szczególnie dokuczliwe i mogą wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego apelujemy o pozostanie w domach, chłodnych pomieszczeniach lub zacienionych miejscach między godziną 12:00 a 16:00 oraz picie dużej ilości płynów, głównie wody.

Autor: mm/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości