Najnowsze

W październiku pogoda szaleje. Zobacz to w trzy minuty

Najnowsze

Pogoda nad Europą w 3 minuty (EUMETSAT)
Pogoda nad Europą w 3 minuty (EUMETSAT)

Październik do nudnych miesięcy nie należy. Na zdjęciach z wszystkich jego 31 dni mocno zaznaczają się fronty atmosferyczne, głównie znad Atlantyku, przynoszące arktyczne powietrze i spore porcje deszczu. Animację październikowej pogody przygotowała Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT).

Zdjęcia, na podstawie których powstał film, pochodzą z satelity Meteosat-9. Stacjonuje on na orbicie ziemskiej na wysokości 36 tys. km i wykonuje zdjęcia w naturalnej palecie kolorów.

Co widać na filmie

Tereny roślinne to barwa zielona. Goła ziemia to kolor brunatny. Morza z kolei reprezentuje czerń. Płynące chmury to biel, ale dokładnie widzimy, że niektóre przybierają odcień błękitu. To chmury niosące śnieg i lód.

Nad Polską silnie zaznaczają się pod koniec miesiąca. W niektórych miejscach spadło nawet kilkanaście centymetrów śniegu. Wczesne przyjście zimy wyzwoliło artystyczne dusze.

W październiku pogoda dała się też we znaki w Europie, na pisaliśmy m.in. o oberwaniu chmury w Neapolu, nadzwyczajnych ulewach w Szkocji czy śmiertelnych śnieżycach w Austrii i Czechach.

Autor: mm/rs / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości