Uwaga na silny wiatr. Prognoza zagrożeń IMGW

[object Object]
Pogoda na sobotę 16.05tvnmeteo.pl
wideo 2/11

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Miejscami może wystąpić porywisty wiatr, prognozowany jest też powrót przymrozków.

Ostrzeżeń pierwszego stopnia przed silnym wiatrem należy spodziewać się w niedzielę w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.

Nad morzem prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h, z kierunku zachodniego.

Prognoza zagrożeń IMGW na niedzielęIMGW

Prognoza zagrożeń na wtorek

W poniedziałek synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie przewidują żadnych niebezpieczeństw ze strony pogody, ale we wtorek mogą wrócić przymrozki. Alarmy pierwszego stopnia możliwe są na terenie województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Prognozowany jest spadek temperatury do 1 stopnia Celsjusza, a przy gruncie do -2 st. C.

Prognoza zagrożeń IMGW na wtorekIMGW

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia według IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak zabezpieczyć się przed wichurą (RCB)RCB

Autor: kw,ps,anw,dd/ja,aw,map / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości