Układ Słoneczny razy dwa. Dwie planety wokół dwóch słońc

Kepler 47 to pierwszy taki znany układ

Dwie planety krążące wokół dwóch słońc - takiego odkrycia udało się dokonać badaczom pracującym przy Teleskopie Kosmicznym Kepler. Smaczku odkryciu dodaje fakt, że jedna z tych dwóch planet może znajdować się w tzw. strefie zamieszkiwalnej.

Badaczom, którzy pracują przy należącym do NASA Teleskopie Kosmicznym Kepler, po raz pierwszy udało się dostrzec dwie planety okrążające dwa słońca. Wyniki ich obserwacji zamieszczono 28 sierpnia w dzienniku "Science".

W Gwiazdozbiorze Łabędzia

Większość gwiazd we wszechświecie nie występuje pojedynczo, częściej można dostrzec gwiazdy połączone w pary. Wokół nich pojawiają się czasem planety nazywane okołopodwójnymi. Jak dotąd Teleskopowi Kosmicznemu Kepler udało się odnotować cztery takie planety - Kepler 16, 34, 35 i 38.

Teraz odkryto pierwszy układ, w którym dwie planety - nazwane Kepler 47b i Kepler 47c - okrążają dwie gwiazdy. Znajdują się one pięć tysięcy lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Łabędzia.

- Dzięki Kepler 47 dowiedzieliśmy się, że wokół podwójnych gwiazd mogą występować "rozbudowane" systemy planetarne bardzo podobne do tych, jakie istnieją wokół pojedynczych gwiazd - mówi Jerome Orosz z San Diego State University. - Fakt, że planety mogą "egzystować" w ten sposób jest dla nas bardzo ważny, ponieważ większość gwiazd w galaktyce występuje w parze lub w grupie z innymi - dodaje.

W strefie zamieszkiwalnej

Najciekawszy badaczom wydaje się jednak fakt, że "wewnętrzna", czyli orbitująca bliżej dwóch słońc planeta może znajdować się w tzw. ekosferze. Ekosferę nazywa się inaczej "strefą warunków sprzyjających powstaniu życia" lub "strefą zamieszkiwalną". Jest ona miejscem wokół gwiazdy, w którym mogą panować warunki sprzyjające utrzymaniu się na powierzchni planety wody w stanie ciekłym.

Z tym, żeby na powierzchni planety mogło utrzymać się życie porównywalne z tym na Ziemi, mogłyby być jednak problemy. Po pierwsze wewnętrzna planeta układu to prawdopodobnie gazowy olbrzym. Po drugie obecność dwóch słońc może się wiązać z częstymi i znacznymi wahaniami klimatu na przestrzeni zaledwie kilku dni bądź tygodni.

Autor: map/rs / Źródło: space.com

Pozostałe wiadomości