U wybrzeży Karoliny Północnej złowiono rybę z "ludzkimi zębami"


Pewien wędkarz złowił w rejonie przystani Jennette's Pier w Karolinie Północnej niezwykłą rybę. Wygląda, jakby miała ludzkie zęby i była zdolna ugryźć. Zdaniem Davida Catanii, ichtiologa z Kalifornijskiej Akademii Nauk, zwierzę nie jest jednak groźne.

Ryba, którą złowiono u wybrzeży Karoliny Północnej we wtorek 3 sierpnia, należy do rodziny prażmowatych. To sargus owczak (Archosargus probatocephalus). Gatunek ten występuje w wodach u wybrzeży Atlantyku, od Nowego Jorku w USA po Brazylię. Niektóre okazy tych ryb mogą osiągać do 91 centymetrów długości.

Ryby te żywią się głównie ostrygami, małżami, a także krabami i innymi skorupiakami - stąd te masywne zęby.

Zęby jak u człowieka

Dieta sargusa owczaka jest bardzo zróżnicowana, tak jak i ludzka. Człowiek posiada zęby, którymi może rozdrabniać pokarm, tak samo jak i ten gatunek ryby. Dojrzałe osobniki zwykle mają trzy rzędy zębów trzonowych w górnej szczęce i dwa rzędy w dolnej. Ale to siekacze sprawiają, że wygląda, jakby były to ludzkie zęby.

Wszystkie zęby tej ryby rozwijają się stopniowo w ciągu jej życia. Na zdjęciu udostępnionym przez przystań Jennette's Pier widać dwa nowe rzędy zębów trzonowych rozwijających się w tylnej części dolnej szczęki ryby.

Czy z takimi zębami ryba stanowi jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi? Według Davida Catanii, ichtiologa z Kalifornijskiej Akademii Nauk, odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie.

- Nie wahałbym się pływać w wodach zamieszkałych przez te ryby - powiedział Catania portalowi fact-checkingowemu Snopes.com. - Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla ludzi, chyba że są męczone. Nadają się do jedzenia i są smaczne, dlatego często są celem wędkarzy, więc przy schwytaniu ich pojawia się możliwość bycia ugryzionym - dodał.

Autor: anw / Źródło: livescience.com

Pozostałe wiadomości