Co tydzień przynajmniej jedna zagłodzona koala trafia do schroniska na wyspie Raymond w Australii. Pracownicy twierdzą, że ma to związek z wycinaniem drzew przez mieszkańców, którzy obawiają się wybuchu pożarów. Zwierzęta tracą swoje domy oraz źródło pożywienia.
Ratownicy zwierząt z wyspy Raymond, która znajduje się na południowym wybrzeżu Australii, twierdzą, że tragiczna sytuacja koali spowodowana jest wycinaniem drzew przez mieszkańców tego regionu.
Jedna wygłodzona koala na tydzień
Schronisko dla zwierząt na wyspie jest obiektem o obszarze około 770 hektarów i domem dla około 250 koali.
Wendy Hendriksen, jedna z pracownic obiektu, przyznała, że obecnie trafia do nich przynajmniej jedna wygłodzona koala na tydzień. - Ta sytuacja ma wpływ na koale w całym stanie, nie tylko na wyspie Raymond - dodała.
Wycinają domy i pożywienie
Zaznaczyła również, że sytuacja jest znacznie poważniejsza. - Tutaj jest to po prostu bardziej widoczne, bo mamy tylko jedno schronisko, które przyjmuje wszystkie koale, więc jesteśmy w stanie zaobserwować, że problem jest większy - wyjaśniła.
Australia przeżywa obecnie bardzo suchy okres. Najbardziej intensywna susza uderzyła w północną część kontynentu, w stanie Nowa Południowa Walia. Próbując zapobiec niekontrolowanym pożarom, mieszkańcy wycinają drzewa i oczyszczają ziemie, co powoduje, że koale tracą domy i pozbawione są swojego głównego źródła pożywienia, czyli liści eukaliptusa.
Gatunek narażony na wyginięcie
Większość koali z wybrzeży Australii została umieszczona w schroniskach takich, jak to na wyspie Raymonda po tym, jak europejscy osadnicy niemal zniszczyli ich populację, zabijając zwierzęta dla futer.
Jak wyjaśniła profesor Valentina Mella z Uniwersytetu w Sidney, zdarza się, że przy niewystarczających kontrolach reprodukcji, torbacze rozmnażają się i wychodzą poza teren schronisk i rezerwatów, co grozi głodowaniem. - Pożary buszów w Victorii również były dla nich okropne - przyznała Mella.
Według australijskiego prawa, koale są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Na wolności przebywa ich mniej niż 90 tysięcy sztuk, a według szacunków Australijskiej Fundacji Koala, może być ich tak naprawdę nawet mniej niż 43 tysięcy.
Autor: est/aw / Źródło: Reuters