Ssaki wyróżniają się troską o potomstwo. Okazuje się, że nie tylko o swoje


Pies opiekujący się kociakami lub kaczuszkami? Taki widok coraz mniej nas dziwi. Okazuje się, że nawet łania jest skłonna troszczyć się o cudze potomstwo. Instynkt macierzyński u niektórych gatunków zwierząt, nie tylko ludzi, jest tak duży, że są one w stanie zaopiekować się także cudzym potomstwem.

Instynktem macierzyńskim obdarzone są tylko najbardziej rozwinięte ssaki. Nie tylko ludzie odznaczają się tą wyjątkową cechą. Niektóre zwierzęta również opiekują się swoim potomstwem do momentu, aż nie staną się samowystarczalne. Ponadto okazuje się, że oprócz troski o swoje potomstwo, są one skłonne darzyć większym uczuciem także młode zwierzęta z innego gatunku.

Pies - opiekun do dziecka

Da się zaobserwować, że pies reaguje na płacz dziecka. Gdy tylko usłyszy jego krzyk, zaraz znajduje się obok niemowlęcia, jakby chciał mu pomóc. Dotychczas nie było jasne, dlaczego psy są w stanie odróżnić i odpowiednio reagować na szlochanie małego człowieka. Sugerowano, że związane jest to z podobieństwem dźwięków, jakie większość ssaków wydaje z siebie w trakcie płaczu. Nie było to jednak w żaden sposób udowodnione. Niektórzy sądzą, że ich zachowanie jest związane z ich długą historią wspólnego życia razem z ludźmi.

Susan Linge z Uniwersity in Winnipeg i Tobias Riede z Midwestern University (USA) przeprowadzili specjalistyczne badania, aby w końcu przekonać się, co pobudza instynkt macierzyński u niektórych ssaków do opieki nad cudzym potomstwem.

Troskliwe jelenie

Na potrzeby eksperymentu nagrano typowe odgłosy, jakie wydobywają z siebie różne młode zwierzęta. Zarejestrowano odgłosy psa, kota, świstaka, nietoperza, a nawet foki, które puszczono dzikim jeleniom, zamieszkującym kanadyjskie lasy.

Co się okazało? Łanie, słysząc odgłosy, nie stały obojętnie. Starały się znaleźć źródło skąd one dochodzą. Co więcej, reagowały w takim sam sposób niezależnie od, tego, czy był to dźwięk małego kot, psa, czy foki. Dla porównania, naukowcy puścili nagranie jeleniowi i drapieżnym ssakom, zamieszkującym kanadyjskie lasy (np. kojot). Tym razem naukowcy nie spostrzegli żadnej reakcji ze strony tych zwierząt.

Wrażliwe ssaki

Z badań wynika, że większość młodych ssaków płacząc, wydobywa z siebie odgłosy o zbliżonej częstotliwości dźwięku. Okazuje się, że nawet zwierzęta, a w szczególności samice, są w stanie zdobyć się na odwagę i zaopiekować się cudzym potomstwem. Każdy osobnik, obdarzony instynktem macierzyńskim wie, że noworodki potrzebują uwagi starszego osobnika. Ten wrodzony nawyk pilnuje, aby każdy kto potrzebował opieki, mógł ją uzyskać, nie zważając na różnice genetyczne.

Poniższy film pokazuje jak suczka z gatunku Golden Retriever opiekuje się małymi kaczuszkami.

Autor: AD/mk / Źródło: iflscience.com

Pozostałe wiadomości