Sprzątanie po lawinie. Zaspy mają nawet siedem metrów wysokości


Ekstremalne warunki pogodowe spowodowały chaos we Francji i Szwajcarii. Robotnicy potrzebowali ciężkich maszyn do usuwania zasp śniegu osiągających wysokość nawet siedmiu metrów.

W ciągu 36 godzin w niektórych częściach francuskiego departamentu Sabaudia spadły blisko dwa metry śniegu, tworząc lawiny, odcinając miasta i powodując awarie prądu.

Duża lawina, która zmiażdżyła drzewa i skały, przecięła drogę w dolinie między Bessans i Bonneval-sur-Arc w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w pobliżu granicy francuskiej i włoskiej.

Ogromne ściany śnieżne

Prace nad likwidacją lawiny spowodowały powstanie ścian śnieżnych o wysokości od czterech do siedmiu metrów na odcinku 250 metrów.

Ekspert od śniegu i lawin Alain Duclos, prezes stowarzyszenia Data-Avalanche, powiedział francuskim mediom, że lawiny tej wielkości były rzadkością, podczas gdy on nigdy nie widział tak długich lub grubych ścian w swojej 30-letniej karierze. Powiedział, że zaspy miały "nadzwyczajną szerokość".

Zobacz cały film tutaj:

Uwięzieni w kurorcie szwajcarskim

W międzyczasie pociągi w Szwajcarii ponownie zaczęły jeździć, aby kontynuować ewakuację 13 tysięcy turystów ze szwajcarskiego kurortu Zermatt, w pobliżu słynnej góry Matterhorn.

Ekstremalne opady śniegu i ryzyko lawinowe sprawiły, że tysiące gości utknęło tam we wtorek, a śmigłowiec okazał się jedyną szansą wydostania się stamtąd. Więcej dowiesz się tutaj.

Autor: AP/aw / Źródło: abc.net.au

Pozostałe wiadomości