Najnowsze

Spadło 155 l/mkw. w trzy godziny. W Korei Północnej powódź zabiła 40 osób

Najnowsze


Po trwającej wiele miesięcy suszy, mieszkańcy Korei Północnej zmagają się teraz ze skutkami powodzi. W miniony weekend (22-23.08) ulewne deszcze przyczyniły się do śmierci 40 osób. Ponad 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową.

Jak informuje północnokoreańska telewizja KRT (North Korean State Television), w miniony weekend w północno-wschodnią część kraju uderzył tajfun Goni, który wcześniej zdążył wyrządzić szkody na Filipinach i w Japonii.

Żywioł przyniósł obfite opady deszczu, który w niemal dwa dni spowodowały poważne podtopienia i powodzie. Rzecznik prasowy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża Hler Gudjonsson poinformował agencję Reuters, że najgorsza sytuacja była w północno-wschodniej części miasta Rajin, w pobliżu granicy z Rosją i Chinami. W zaledwie trzy godziny w sobotę 22 sierpnia spadło 155 l/mkw. deszczu. Drogi i domy zostały zalane, silny nurt pozrywał jezdnie. Samochody mieszkańców utonęły w błocie. Porywisty wiatr powyrywał drzewa z korzeniami.

Sytuacja przy granicy z Rosją i Chinami jest tak tragiczna, że Pekin zarządził ewakuację swoich obywateli z tych terenów.

Ofiary śmiertelne

W sumie zginęło ponad 40 osób, a 11 tys. zostało pozbawionych dachu nad głową. Teraz trwa odpompowywanie wody, sprzątanie gruzu i błota.

Dotychczas reżim Kim Dzong Una nie informował, że jego kraj również dotykany jest przez katastrofy naturalne. Tym bardziej nie przyznawano się, że administracja nie radzi sobie z dostarczaniem pomocy mieszkańcom.

Tajfun Goni

Tajfun najpierw uderzył w Filipiny (22.08) - kilkaset rodzin pozbawił dachu nad głową, 21 osób poniosło śmierć, a 15 wciąż jest zaginionych. Kiedy jego intensywność wzrosła, a wiatr osiągnął prędkość nawet 71 m/s., dotarł do wybrzeża Japonii. Silny wiatr niszczył budynki, miotał samochodami, wyrywał drzewa z korzeniami i powodował podtopienia. Rannych zostało co najmniej 26 osób.

Tajfun Goni, który nastąpił po jednej z najgorszych w historii Korei Północnej klęsk suszy, słabnie, lecz wciąż daje się we znaki. Dotarł do rosyjskiego wybrzeża.

Tajfun Goni szaleje na zachodnim Pacyfiku (zdjecie z 24.08.2015)NASA

#Typhoon #Goni Hammering #Japan's #Ryukyu Islands, 159 MPH Wind http://t.co/sEqRBp5csh @IFRCAsiaPacific @Federation pic.twitter.com/yq61qpeisy— Hler Gudjonsson (@HlerGudjonsson) sierpień 24, 2015

Autor: PW/kka / Źródło: ReutersTV, NOAA