Smog w Żyrardowie, Dębicy i Żywcu. Gdzie jeszcze źle się oddycha

[object Object]
Smog zagraża dzieciomPiŚ
wideo 2/30

O poranku w poniedziałek w części regionów kraju pojawił się smog. I choć w dzień jakość powietrza się poprawiła, wieczorem pojawiły się miejsca, gdzie źle się oddycha.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

W poniedziałek po godzinie 19 w niektórych miastach Polski jakość powietrza była zła i fatalna.

Powietrze najgorszej jakości występowało w Żyrardowie. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 90 µg/m3. Oznacza to prawie 250 procent normy dobowej i powietrze, którego stan określa się jako fatalny. Z kolei stężenie pyłu PM10 wyniosło 106 µg/m3. To ponad 176 procent normy.

Mieszkańcy Dębicy oddychali powietrzem niezdrowej jakości. Stężenie pyłu PM10 wyniosło tam 139 µg/m3 (231 proc. normy). Nieco lepsza, ale nadal zła sytuacja panowała w Ząbkowicach Śląskich - 118 µg/m3 (ponad 196 proc. normy), Żywcu - 124 µg/m3 (ponad nad 206 proc. normy), Żyrardów - 106 µg/m3 (prawie 176 proc. normy). Stacja pomiarowa w Jędrzejowie wykazała stężenie PM10 na poziomie 107 µg/m3. Oznacza to prawie 178 proc. normy.

W wielu miastach powietrze miało niezdrową i średnią jakość.

Poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ
Poziom stężenia pyłu PM2,5 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Co to jest PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen?

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Maska antysmogowa (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: dd,ps/rp / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Klaudia Walewska

Pozostałe wiadomości