Najnowsze

Śmiertelnie wysokie promieniowanie na terenie Fukushimy

Najnowsze


- Na terenie elektrowni atomowej Fukushima I, poważnie uszkodzonej w wyniku marcowego trzęsienia ziemi i tsunami, we wtorek znowu wykryto rekordową dawkę promieniowania wynoszącą ponad 10 siwertów na godzinę - poinformowała firma TEPCO.

Śmiertelną dawkę odczytano między budynkami, w których znajdują się reaktory nr 1 i nr 2. O tak wysokich pomiarach TEPCO (Tokyo Electric Power Company) po raz pierwszy poinformowało w poniedziałek.

5 siwertów lub więcej W znajdującej się na drugim piętrze budynku reaktora nr 1 sterowni dawka wynosiła we wtorek 5 siwertów na godzinę. Wcześniejszy rekord odnotowany wewnątrz budynku to 4 siwerty.

Jakoże urządzenia pomiarowe nie są w stanie podać dokładnej dawki, poziom promieniowania może być jeszcze wyższy.

Poziom zagrażający życiu

Według TEPCO pojawianie się tak wysokich dawek nie utrudnia technikom wykonywania prac mających na celu zakończenie kryzysu w siłowni. Eksperci firmy informują również, że nie mają zamiaru szczegółowo mierzyć poziomu promieniowania. Agencja Kyodo podaje jednak, że tak wysoki poziom jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia - może spowodować zgon, który nastąpi w krótkim czasie po przyjęciu dawki promieniowania. Jak informuje telewizja NHK, TEPCO zabroniło wstępu na teren, na którym dokonano rekordowych pomiarów.

Autor: map//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości