Kucharz, smakosz i dziennikarz kulinarny Tomasz Jakubiak w "Studiu Active" przybliżał ideę slow food i wyjaśniał, co kryje się za tym określeniem.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Slow Food to organizacja, założona w 1986 przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego we Włoszech. Była wyrazem sprzeciwu przeciwko rosnącej popularności barów typu fast food. Tak zwaną czarę goryczy przelała decyzja o otworzeniu przez sieć McDonald's lokalu w zabytkowej części Rzymu, w pobliżu Hiszpańskich Schodów.
Zaraźliwa idea
Slow Food ma swoje oddziały w 50 krajach i obecnie zrzesza ponad 80 tys. członków. Siedzibą organizacji jest miejscowość Bra w Piemoncie we Włoszech, gdzie pracuje około 100 osób. Lokalnymi oddziałami Slow Food na całym świecie kieruje dodatkowo 800 wolontariuszy. Jednym z wyznawców idei slow food jest dziennikarz kulinarny, kucharz i od niedawna restaurator Tomasz Jakubiak.
Lokalnie i tradycyjnie
Ideą ruchu slow food jest m.in. ochrona tradycyjnych sposobów produkcji żywności. Członkowie i wolontariusze skupiają się też na promowaniu celebrowania i delektowania się posiłkami, zamiast szybkiego napełniania brzucha w biegu.
Restauracje odznaczone certyfikatem przynależności do organizacji Slow Food charakteryzują się wykorzystywaniem świeżej żywności pochodzącej ze źródeł lokalnych, wytworzonej z użyciem tradycyjnych metod. Jakubiak na kanapie "Studia Active" wspominał odwiedziny w jednej z tego typu restauracji w Norwegii.
- Wszystko, co było w restauracji, było zebrane, wyprodukowane czy wyhodowane w odległości 70 km od niej - opowiadał. - Nie używali zupełnie pieprzu, bo nigdzie w okolicy nie rósł, a kawa była z cykorii i żołędzi - podawał przykłady.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock