Najnowsze

Silne burze, upały i pożary w Europie. Ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów

Najnowsze


W piątek w niektórych regionach Europy pogoda może być niebezpieczna - pojawią się burze, powieje też silny wiatr. Na Półwyspie Iberyjskim meteorolodzy ostrzegają przed upałem.

W nocy ze środy na czwartek w Grecji pogoda była nadzwyczaj gwałtowna. Silny wiatr łamał drzewa, słupy energetyczne, niszczył samochody i zrywał dachy. Siedem osób, w tym turyści, zginęło, a ponad 100 zostało rannych. W czwartek po południu rzecznik rządu Stelios Petsas poinformował, że w szpitalu pozostawały 23 osoby, w tym jedna w stanie ciężkim.

Groźnie było też w środę we Włoszech. Tam w wyniku nawałnic kilkanaście osób odniosło obrażenia. Wiał silny wiatr, padał też ulewny deszcz. Sypnęło gradem. Miejscami gradziny osiągały wielkość pomarańczy.

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY TVNMETEO.PL DLA EUROPY

Gdzie może być niebezpiecznie?

Pogodowych niebezpieczeństw możemy spodziewać się także w piątek w kilku europejskich krajach.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Europy na piątek (meteoalarm.eu)

Do 40 stopni w Hiszpanii

Hiszpańska służba meteorologiczna (AEMET) wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami. Największy skwar prognozowany jest na wschodzie kraju w regionie Lleida - tam termometry wskażą do 40 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej będzie w centralnej części kraju - do 38-39 st. C.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Hiszpanii na piątek (meteoalarm.eu)
Temperatura powietrza w piątek na Półwyspie Iberyjskim (tvnmeteo.pl)tvnmeteo.pl

Upalnie też w Portugalii

Portugalskie służby meteorologiczne (IPMA) wydały na piątek alerty pierwszego stopnia przed upałami dla północnej i środkowej części kraju. Miejscami temperatura wzrośnie maksymalnie do 38 st. C.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Portugalii na piątek (meteoalarm.eu)

Burze we Włoszech

Włoska służba meteorologiczna (MeteoAM) przestrzega w piątek przed burzami, wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Burze są spodziewane na północnym wschodzie i w centrum kraju.

Służby zwracają uwagę mieszkańcom i turystom na konieczność śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej oraz komunikatów meteorologicznych.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Włoch na piątek (meteoalarm.eu)

Zagrzmi we Francji

Burz w piątek należy spodziewać się w części północno-wschodniej Francji. Meteo France alerty pierwszego stopnia wydało w departamentach Moza, Ardenia, Marne, Meurthe i Mozela, a także Mozela.

Służby przestrzegają przed silnymi porywami wiatru oraz wzrastaniem poziomu wód i rzek w regionach, gdzie przejdą ulewy.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Francji na piątek (meteoalarm.eu)

Burze w Niemczech

Dla południowo-zachodniej części Niemiec wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Może spaść do 15 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach może rozpędzić się do 60 km/h.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Niemiec na piątek (meteoalarm

Czechy: ostrzeżenia przed pożarami

W Czechach w piątek także może być niebezpiecznie. Niemalże w całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed pożarami, wydane przez Czeski Urząd Hydrometerologiczny (CHSMU). Alertów nie wydano tylko dla krajów karlowarskiego i pilzneńskiego.

Meteorolodzy przestrzegają przed rozpalaniem ognisk. Ryzyko pożarów ma zmaleć po południu, kiedy nad krajem przejdą opady deszczu.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Czech (meteoalarmmeteoalarm.eu

Zagrożenie pożarowe w Norwegii

W południowej części kraju Norweski Instytut Meteorologiczny wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed pożarami. Mogą łatwo wybuchać i szybko się rozprzestrzeniać.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Norwegii na piątek (meteoalarmmeteoalarm.eu

Autor: anw,dd/aw / Źródło: Meteoalarm.eu, Reuters, ENEX

Pozostałe wiadomości