Najnowsze

Rekordowo wysoka fala idzie na stolicę Węgier. "Te masy wody są ogromne"

Najnowsze


Jeszcze tylko kilka dni, a do Budapesztu dotrze fala kulminacyjna o wysokości 875 cm. To więcej niż wynosi dotychczasowy rekord poziomu wód Dunaju w mieście. - Te masy wody są tak ogromne, że stanowią prawdziwe zagrożenie dla ludzi - komentuje premier Węgier.

Budapeszt przygotowuje się na falę kulminacyjną, która ma być wyższa od tej z 2002 roku, którą dotychczas uznawano za rekordową.

875 zamiast 849 cm

- Według najnowszych danych fala kulminacyjna dotrze do Budapesztu nie w niedzielę, lecz w poniedziałek i wyniesie 875 cm - poinformowało w środę węgierskie MSW. W 2002 roku wysokość wód Dunaju w stolicy Węgier wyniosła 849 cm. - Te masy wody są tak ogromne, że stanowią prawdziwe zagrożenie dla ludzi, lecz przy dobrej współpracy będziemy mogli wszystkich ochronić - powiedział premier Viktor Orban. Dodał, że w najbliższych dniach może dojść do masowych ewakuacji.

MSW informuje o przedsięwziętych działaniach, w tym o umocnieniu brzegów Dunaju i budowie na północ od stolicy nowego systemu ruchomych barier. Władze są przygotowane na zmobilizowanie na wypadek konieczności walki z powodzią 3600 policjantów i około ośmiu tysięcy żołnierzy.

Autor: map/mj / Źródło: PAP, ENEX

Pozostałe wiadomości