Rekordowe stężenie dwutlenku węgla w atmosferze. "Mamy coraz mniej czasu"

Optymistyczny i pesymistyczny scenariusz wzrostu zawartości CO2 do 2100 roku
Optymistyczny i pesymistyczny scenariusz wzrostu zawartości CO2 do 2100 roku
NASA
NASAOptymistyczny i pesymistyczny scenariusz wzrostu zawartości CO2 do 2100 roku

Zawartość gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęła w 2013 roku rekordowy poziom - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Meteorologiczna. Wskaźnik tempa wzrostu stężenia dwutlenku węgla jest najwyższy od 1984 r., czyli od czasu, kiedy rozpoczęto wiarygodne pomiary.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) podczas prezentacji najnowszych danych oenzetowskiej agendy przyznał, że środowisko naukowców zdaje sobie sprawę ze zmian, jakie zachodzą na kuli ziemskiej.

- Wiemy na pewno, że nasz klimat się zmienia, a warunki meteorologiczne stają się coraz bardziej ekstremalne wskutek działalności człowieka takiej jak spalanie paliw kopalnych - ocenił Jarraud.

Skumulowane zanieczyszczenie

Dodał przy tym, że poprzez dostawanie się do atmosfery coraz większych ilości dwutlenku węgla negatywnie wpływa na całe środowisko naturalne.

- Emisja dwutlenku węgla w przeszłości, obecnie i w przyszłości będzie miała skumulowane oddziaływanie zarówno na globalne ocieplenie, jak i na zakwaszanie oceanu. Prawa fizyki nie podlegają dyskusji - powiedział szef WMO. Przy czym ostrzegł, że "mamy coraz mniej czasu".

"Rekordowe poziomy" gazów cieplarnianych

Przeprowadzone przez ekspertów obserwacje pokazują, że stężenie "dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu osiągnęły w 2013 r. nowe rekordowe poziomy" - napisano w raporcie.

Stężenie w powietrzu dwutlenku węgla, najważniejszego gazu cieplarnianego wytwarzanego w wyniku działalności człowieka, wyniosło w 2013 roku 96,0 cząsteczek na milion (ppm), a to o 2,9 ppm więcej niż w 2012 roku - informuje WMO. To największy roczny wzrost od 1984 r., czyli od czasu, kiedy zaczęto przeprowadzać wiarygodne pomiary meteorologiczne.

Autor: kt/rp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości