Najnowsze

"Przy takim zanieczyszczeniu, w Paryżu ogłoszono by alarm"

Najnowsze

Zła jakość powietrza groźna dla zdrowia. "Smog dusi krakowian"
Zła jakość powietrza groźna dla zdrowia. "Smog dusi krakowian"Fakty po południu
wideo 2/31

Poniedziałkowe normy jakości powietrza w wielu miejscach Polski pozostawiają wiele do życzenia. To już kolejny dzień, kiedy smog dusi, między innymi mieszkańców Krakowa. W przedszkolach często to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci danego dnia wyjdą na spacer. Materiał "Faktów po południu" TVN24.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ.

- Od kilku dni smog dusi krakowian. Sytuacja jest poważna. Przy takim poziomie zanieczyszczenia, w Paryżu ogłoszono by alarm smogowy - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Bezwietrzna, wilgotna aura sprzyja powstawaniu smogu. Zanieczyszczenia i toksyny pochodzące ze spalania w piecach węglowych pogarszają sytuację.

Piece i samochody

- W samym Krakowie dymi jeszcze sześć do ośmiu tysięcy pieców węglowych. Wokół Krakowa tych pieców dymi ponad 40 tysięcy i niestety te zanieczyszczenia spływają do Niecki Krakowskiej - dodaje Dworakowska. Mieszkańcy w takich piecach spalają praktycznie wszystko - od plastiku po meble. Kolejną istotną przyczyną zanieczyszczeń mogą być niedrożne przewody kominowe.

Wzmożony ruch samochodowy również utrudnia walkę ze smogiem.

- Codziennie do Krakowa wjeżdża około 250 tysięcy samochodów. Po to zbudowaliśmy sieć parkingów na obrzeżach miasta, aby ludzie mogli tam samochód zostawić, potem przesiąść się do darmowej już wtedy komunikacji - tłumaczy Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Od smogu zależy spacer przedszkolaków

Smog jest niebezpieczny szczególnie dla najmłodszych. W wielu krakowskich przedszkolach to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci wyjdą na spacer.

- Wdychanie smogu może skutkować między innymi wolniejszym rozwojem psychicznym. Mówi się też, że niektóre zanieczyszczenia i pyły mogą przedostawać się do mózgu i krwiobiegu, a następnie dokonywać poważnych szkód - ostrzega profesor Wojciech Hanke, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia środowiskowego.

Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych miast skarżą się, że w dni z dużym stężeniem szkodliwych pyłów odczuwają trudności oddechowe, niewyspanie, przewlekły katar, zawroty głowy i bóle migrenowe.

Smog może wpłynąć na długość naszego życia. - Na skutek odkładania się niezdrowych substancji w organizmie na Śląsku ludzie żyją krócej średnio o dziewięć miesięcy - twierdzi Patryk Białas ze Stowarzyszenia Bomiasto.

Autor: kw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości