Prognoza na 16 dni: mroźny wyż na chwilę zapomni o Polsce

Prognoza na 16 dni
Prognoza na 16 dni
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza na 16 dni

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą.

Wyż, który sprowadził do nas zimową pogodę oraz zimne powietrze, jest w defensywie i wycofał się, na chwilę, nad Rosję. Dzięki temu z zachodu kontynentu do centrum przedarł się niż, z którym od strony Atlantyku podąża trochę cieplejsze powietrze.

Ocieplenie będzie jednak niewielkie i tylko przejściowe, bo wyż spróbuje się odrodzić i wrócić do naszej części Europy. Stała obecność tego wyżu na wschodzie lub w środkowej części kontynentu będzie uniemożliwiała w najbliższych dwóch tygodniach większe ocieplenie – będzie on przeszkodą dla ciepłych mas powietrza płynących z zachodu.

Sytuacja pogodowa w EuropieTVN Meteo

W najbliższych dniach na zauważalne ocieplenie mogą liczyć przede wszystkim mieszkańcy zachodniej części kraju - tam temperatura wzrośnie do 4, 5 stopni powyżej zera. Wschód w tym czasie pozostanie chłodniejszy i maksymalnie można spodziewać się tu około 0 stopni.

Taka sytuacja utrzyma się przez cały tydzień, a po 20 lutego mroźna pogoda może umocnić się i objąć cały kraj. Wtedy na wschodzie Polski w dzień będzie -5, -6 stopni. Ten kolejny krótki epizod zimowy potrwa około pięciu dni, czyli prawie do końca lutego.

Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Autor: Tomasz Wasilewski / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości