Najnowsze

Popada, ale nieznacznie. Ciepło ucieka z Polski do Chorwacji

Najnowsze

[object Object]
Chłodniej, miejscami deszczowo i burzowotvnmeteo.pl
wideo 2/26

Polsce doskwiera susza. Wiele osób z wytęsknieniem czeka na deszcz, który mógłby poprawić sytuację hydrologiczną. Jak zapowiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w weekend w niektórych regionach opady wystąpią, ale nie będą jednak znaczące. Oprócz tego miejscami zagrzmi, a temperatura spadnie do 13-15 stopni Celsjusza.

Nad Białorusią znajduje się niż, którego chłodny front atmosferyczny odchodzi w kierunku Polski. Przynosi nam obecnie zimniejsze powietrze i przesuwa się w stronę południa. Jak powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, dzięki niemu w niektórych regionach pojawią się opady deszczu.

- Możliwe są także burze, synoptycy nie wykluczają ich lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie, aczkolwiek będą to zjawiska bardzo niewielkie. Zdecydowanie więcej deszczu będzie na wschodzie kontynentu, gdzie znajduje się niż. Ten front, który przemieszcza się nad Polską jest mało aktywny, to znaczy, że mało z niego padać będzie - powiedział. I jak dodał, te opady nie będą wystarczające, by złagodzić suszę.

Jej skutki widać już gołym okiem. Poziom wody w Wiśle sięga miejscami około pół metra, a nadleśnictwa zakazują wstępu do lasów z powodu zwiększonego ryzyka pożarowego.

Będzie chłodniej

Wasilewski wspomniał także o sytuacji barycznej na zachodzie kontynentu. W pobliżu Wielkiej Brytanii i Norwegii wytworzy się wyż.

- Ten wyż sprawi, że z północnego zachodu Europy będzie do nas płynąć suche i dość chłodne powietrze. Dlatego na te dwa dni - sobotę i niedzielę prognozujemy ochłodzenie. W piątek w Polsce było jeszcze 25 stopni, a dzisiaj będzie tak 13-15. Temperatura będzie niższa niż ostatnio - mówił.

Ciepło, którego mieliśmy okazję doświadczyć w ostatnich dniach, przemieściło się w stronę Rumunii, Węgier i Chorwacji. Tam temperatura w sobotę może sięgnąć 26 stopni Celsjusza. Następnie będzie kierować się do południowo-wschodnich części Europy.

- Reasumując, nad Polską jest front, jego słabe opady deszczu i lokalne burze pojawią się na południowym wschodzie. Ten mizerny deszcz nie poprawi w żaden sposób naszej sytuacji hydrologicznej. Temperatura dziś spadnie i kolejne dwa, trzy dni będą chłodniejsze, a w przyszłym tygodniu wróci ponad 20 stopni - zapowiedział Wasilewski.

Całość rozmowy zobaczysz tutaj:

Tomasz Wasilewski o pogodzie w Europie
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Europietvnmeteo.pl

Autor: kw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości