Pogoda nie oszczędza Brytyjczyków. Agencja Środowiska wydała 300 ostrzeżeń


Służby ratunkowe poszukują zaginionych, rząd zwołuje pilne posiedzenie, a na poprawę pogody wcale się nie zapowiada. Brytyjska Agencja Środowiska wysyła kolejne ostrzeżenia przed powodziami i porywistym wiatrem.

Powodzie i silne porywy wiatru zakłócają życie tysiącom ludzi żyjących na Wyspach. Od kilku tygodni pogodę kształtują tam głębokie ośrodki niżowe, w efekcie czego zalanych zostało wiele terenów, setki mieszkańców pozostają bez prądu, a kilka osób uważanych jest za zaginione.

Niestety prognozy nie napawają optymizmem - synoptycy znowu zapowiadają pogorszenie warunków atmosferycznych, a Agencja Środowiska wydała kolejnych 300 ostrzeżeń i alertów pogodowych.

Istnieje ryzyko wystąpienia kolejnych powodzi

- Na piątek i na sobotę spodziewamy się silnych wiatrów i potężnych fal wzdłuż zachodniego i południowego wybrzeża - powiedział Craig Woolhouse, szef Agencji Środowiska. - W efekcie tego mogą powstać powodzie w przybrzeżnych miejscowościach - dodał.

Rząd omawia sytuacje w kraju

By zminimalizować skutki ewentualnych podtopień i powodzi, zespół specjalistów z Agencji Środowiska na bieżąco monitoruje stany wód, sprawdza zabezpieczenia przeciwpowodziowe i jest w stanie gotowości, by w razie niebezpieczeństwa ogłosić alarm.

Pogoda w ostatnich miesiącach wyrządziła już tyle szkód na Wyspach, że tamtejszy rząd postanowił zwołać pilne spotkanie, na którym planuje omówić sytuację w kraju.

Autor: kt/rp / Źródło: news.sky.com, ENEX

Pozostałe wiadomości