Oto najbardziej niebezpieczne potrawy świata

Najbardziej niebezpieczne potrawy świata
Najbardziej niebezpieczne potrawy świata
Wikipeda Commons (CC BY-SA 3.0)
Najbardziej niebezpieczne potrawy świataWikipeda Commons (CC BY-SA 3.0)

Jedzenie, choć nie zawsze zdrowe, jest jedną z naszych największych pokus. Niektórzy dla chwili kulinarnej rozkoszy są gotowi zaryzykować nawet zdrowie. Jeżeli w imię nowych doświadczeń jesteś gotów zmierzyć się z ryzykiem, oddaj życie w ręce kucharza i spróbuj toksycznej ryby fugu, żywych ośmiorniczek, małpiego mózgu lub... hot doga - jeśli tylko masz odwagę.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Jedzenie sprawia nam wiele przyjemności, ale może być również zabójcze. I nie chodzi o udławienie się oliwką, ale o toksyny, które znajdują się w niektórych posiłkach. Poniżej znajdziecie 20 najniebezpieczniejszych produktów spożywczych świata.

1. Ryba Fugu

Ryba Fugu, czy inaczej zwana rozdymka tygrysia, jest bardzo ceniona w kuchni japońskiej. Spożycie nieumiejętnie przyrządzonej ryby może skończyć się śmiercią. W zwierzęciu znajduje się bardzo duża dawka tetrodotoksyny, która u ludzi wywołuje postępujący paraliż mięśni. Człowiek po spożyciu, przez większość czasu jest przytomny, jednak nie może się ruszyć ani mówić. Z czasem zanikają podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie. Jedynym sposobem ocalenia życia jest jego sztuczne podtrzymywanie, do momentu aż trucizna zostanie wypłukana z organizmu.

Fugu mogą przyrządzać jedynie kucharze, którzy posiadają specjalny certyfikat. Najbardziej trującymi częściami ryby są organy płciowe oraz wątroba. Przy przyrządzaniu należy wyjątkowo uważać przy usuwaniu tych części ciała ryby.

2. Buczek południowoafrykański

Olbrzymi płaz, podobny do ropuchy, jest spożywany w całej Namibii podczas narodowych świąt. Buczek podawany jest tylko w określonych porach roku. Jedzone są młode żaby, które jeszcze nie zaczęły wytwarzać toksyny powodującej u człowieka niewydolność nerek.

3. Bligia pospolita

Owoc spożywany na Jamajce może również być niebezpieczny dla zdrowia. Bligię można jeść tylko wtedy, gdy jest w pełni dojrzała. Jak rozpoznać, że owoc jest zdatny do spożycia? Biglia w naturalny sposób ujawnia swoje czarne nasiona, które przed zjedzeniem należy usunąć. To w nich zawarta jest trucizna hipoglicyna, która powoduje Jamajską Chorobę Wymiotną. Prowadzi ona do hipoglikemii, czyli gwałtownego spadku poziomu cukru, który w niektórych przypadkach może skończyć się śmiercią.

4. Sannakji

Ten koreański przysmak również może okazać się niebezpieczny. Małe ośmiorniczki, jeszcze żywe, krojone są na kawałki i natychmiast serwowane. Taki posiłek spożywa się w momencie, kiedy targają nim konwulsje pośmiertne. Niestety, nadal ruszające się macki mogą spowodować uduszenie.

5. Anadara granosa

Małże, które można znaleźć w wodach Morza Chińskiego, w przeciwieństwie do innych odmian, żyją w środowisku o niskiej zawartości tlenu. Aby przeżyć, muszą pobierać w ramach pokarmu więcej wirusów i bakterii powodujących choroby takiej jak zapalenie wątroby typu A i E, tyfus i czerwonka.

6. Hakarl

Islandzkie danie narodowe z wysuszonego mięsa rekina grenlandzkiego może również okazać się niebezpieczne. Ciało ryby suszy się przez okres do sześciu miesięcy. Jednakże, ten gatunek rekina nie posiada układu moczowego, co oznacza, że substancje toksyczne filtrowane są przez skórę i mięśnie ryby. Jeśli takie danie zostanie źle przyrządzone, to do naszego organizmu mogą dostać się niebezpieczne substancje.

7. Casu marzu

Jest to sardyński ser żółty produkowany z owczego mleka. Powstaje podczas procesu fermentacji, w którym istotną rolą odgrywają jaja nieokreślonych robaków. Gdy wykluje się larwa, a człowiek to spożyje, może dojść do perforacji ścian jelit.

8. Meduza Nomura

Ogromne meduzy, które osiągają nawet dwa metry średnicy, stały się przysmakiem Japończyków. Posiadają toksyczne części ciała, ale umiejętnie usunięte przez kucharza, nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

9. Fesikh

Jadana na Festiwalu Wiosny w egipskim mieście Sharm el-Nessim ryba to lokalna tradycja. Danie przyrządzane jest z ryby cefal. Aby bezpiecznie najeść się tym przysmakiem, mięso tego zwierzęcia musi być suszone na słońcu i przechowywane w soli przez jeden rok.

10. Maniok

Rosnący w Afryce i w Ameryce Południowej maniok, z którego często powstają soki, ciasta i chipsy nie są tak do końca bezpieczne dla naszego zdrowia. W liściach i korzeniach znajduje się cyjanek. Jeśli kucharz nieodpowiednio przygotuje te części rośliny, to spożycie może skończyć się śmiercią.

11. Małpi mózg

Taki przysmak można skosztować w Azji. Mózg je się usmażony, ugotowany lub pieczony. Taki posiłek może się jednak skończyć choroba Creutzfeldta-Jakoba - nieuleczalnym i śmiertelnym zaburzeniem neurologicznym. Innymi słowy, jedząc małpi mózg, ryzykujesz kondycją własnego.

12. Pangium edule

Nasiona drzewa Pangium edule są trujące dla ludzi, ponieważ zawierają cyjanowodór. Aby bezpiecznie zjeść taki przysmak, należy wcześniej je namoczyć i ugotować bez skorupy lub ugotowane pozostawić na miesiąc do fermentacji w liściach bananowca i w popiele.

13. Dziki bez

Jagody tej rośliny są bezpieczne do jedzenia, gdy są dojrzałe i odpowiednio ugotowane. Zjedzenie niedojrzałego lub niedogotowanego owocu może doprowadzić do biegunki, a w skrajnych przypadkach do drgawek.

14. Surowe orzechy nerkowca

W surowych orzechach nerkowca znajduje się śmiertelnie niebezpieczna substancja: urushiol. Trucizna znajduje się również między innymi w trującym bluszczu. Wysoka dawka substancji może być śmiertelna.

15. Fasola czerwona

W czerwonej fasoli można znaleźć truciznę - phytoheamagglutinin. Aby zjedzenie tego popularnego warzywa było bezpieczne, wcześniej należy je gotować przez minimum dziesięć minut. Jeśli będziemy je gotować krócej lub potrzymamy je w wodzie o niższej temperaturze, ich spożycie może być groźne dla naszego zdrowia.

16. Liście rabarbaru

Liście rabarbaru zawierają kwas szczawiowy, który może w nerkach odłożyć się w postaci kryształów szczawianu wapnia. Objawy zatrucia rabarbarem to trudności w oddychaniu, nudności, biegunka, ból oczu, pieczenie w jamie ustnej i w gardle oraz krwiomocz. Niestety, takie zatrucie może skończyć się śmiercią.

17. Morela

Owoce moreli są zdrowe, ale ich pestki zjedzone w dużych ilościach mogą być śmiertelne. Trujące są glikozydy cyjanogenne, które nasz organizm zamienia na cyjanek wodoru. W Turcji odnotowano przypadki śmierci po zjedzeniu pestek tego owocu.

18. Owoc durianu

Ten śmierdzący owoc pełen jest toksycznych nasion. W nieugotowanym durianie znaleźć można cyklopropen. Poza tym śmiertelne bywa połączenie z alkoholem, które sprawia, że organizm gorzej rozkłada toksyczne produkty uboczne picia alkoholu.

19. Hot dog

Uwielbiane przez wiele osób hot dogi są również statystycznie niebezpieczne dla zdrowia. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, te przekąski są odpowiedzialne za 17 proc. zgonów z powodu zadławienia u dzieci poniżej 10 roku życia.

20. Star fruit, czyli oskomian pospolity

100 mililitrów soku z tego owocu może być trujące dla osób z uszkodzonymi nerkami. W oskomianie pospolitym zawarta jest neurotoksyna, która negatywnie wpływa na układ nerwowy u osób z chorobami nerek.

Autor: mab,ab / Źródło: IFL Science

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons (CC BY SA 3.0)

Pozostałe wiadomości

Tej nocy należy uważać na śliskie nawierzchnie. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Tutaj kierowcy powinni uważać. Opady marznące w 11 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Półwysep Iberyjski nadciągnął kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Intensywne opady deszczu sparaliżowały prowincję Malaga. Na ulicach miast utworzyły się rwące potoki, nie kursują pociągi, niektóre drogi są nieprzejezdne. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi.

Ulewy paraliżują Malagę

Ulewy paraliżują Malagę

Aktualizacja:
Źródło:
Enex, Reuters, PAP, El Pais

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

Pogoda na jutro. Nocą w wielu regionach czeka nas spore zachmurzenie, utworzą się mgły. Lokalnie może spaść drobny śnieg. Czwartek 14.11 zapowiada się pochmurnie, deszczowo, a miejscami opady zamienią się w deszcz ze śniegiem. Temperatura nie przekroczy 9 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Pogoda na jutro - czwartek, 14.11. Mglista i pochmurna noc, lokalnie poprószy śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl