Najnowsze

Odliczanie do startu drona Ingenuity. "Moment, na który czekał nasz zespół, już prawie nadszedł"

Najnowsze

Eksperci o locie IngeniutyNASA/JPL-Caltech/tvn24
wideo 2/20

Dron Ingenuity, którego celem jest wzbicie się w powietrze w marsjańskiej atmosferze, ma za sobą dwie nieudane próby lotu. NASA poinformowała o naprawie ostatniej usterki i podała najbliższą datę startu maszyny.

Dron Ingenuity przybył na Marsa umieszczony we wnętrzu łazika Perseverance. To pierwszy statek powietrzny z napędem wysłanym przez ludzkość na inną planetę niż Ziemia. Ma pokazać naukowcom, czy takie urządzenia mogą być efektywnym narzędziem przy eksploracji Marsa (którego atmosfera jest dużo rzadsza niż ziemska - mniej więcej taka jak nad Ziemią na wysokości 35 kilometrów).

Pierwotnie eksperymentalny lot śmigłowca miał się odbyć 11 kwietnia. Jednak dwa dni wcześniej dron oblał jeden z najważniejszych testów bezpieczeństwa przed wylotem w marsjańską atmosferę. Przy teście wirników uruchomionych do wysokiej prędkości, wyłączył się jeden z timerów. Ponieważ bez tej próby NASA nie może wypuścić drona, konieczne było przełożenie zaplanowanego startu. Zaplanowano go na 14 kwietnia, ale wtedy lot też nie doszedł do skutku.

Amerykańska agencja kosmiczna poinformowała, że usterka została naprawiona, dlatego wyznaczono kolejną datę startu drona. Zaplanowano go na poniedziałek 19 kwietnia, kiedy w Polsce będzie godzina 9.30.

Prześle zdjęcia i filmy z kamer

- Moment, na który czekał nasz zespół, już prawie nadszedł - powiedział MiMi Aung z centrum badawczego Laboratorium Napędu Odrzutowego przy NASA.

Kilka godzin po pierwszym locie, Perseverance ma przesłać pierwszy zestaw danych dotyczących lotu Ingenuity, a także zdjęcia i filmy z kamer nawigacyjnych. Na podstawie tych informacji zespół będzie określał, czy pierwszy pozaziemski lot zakończył się sukcesem. Wyniki mają być omówione na specjalnej konferencji, zorganizowanej jeszcze tego samego dnia.

Pół minuty

Pierwszy lot drona ma polegać na wzniesieniu się z prędkością około jednego metra na sekundę. Na około 30 sekund ma zawisnąć na wysokości trzech metrów nad powierzchnią. Następnie znów opadnie na powierzchnię Marsa.

Marsjański łazik Perseverance (Adam Ziemienowicz/Maciej Zieliński/PAP/AFP)Adam Ziemienowicz/Maciej Zieliński/PAP/AFP

Autor: ps/dd / Źródło: Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech