Niszczycielski tajfun nabiera siły. Jutro uderzy w wybrzeże Chin


Tajfun Rammasun, który przyniósł powodzie na Filipinach we wtorek i środę, w piątek dotrze do południowych Chin i północnego Wietnamu.

Tajfun osłabł przez napotkane przeszkody terenowe na Filipinach, jednak w drodze do wyspy Hainan jego siła znowu się zwiększa. Tajfun Rammasun jest tam spodziewany w piątek.

Siła tajfunu znów rośnie

Na wzrost siły tajfunu mogą wpłynąć ciepłe wody morskie. Prognozuje się, że prędkość wiatru wyniesie 160 km/h w kulminacyjnym momencie.

Niszczycielskie wiatry mogą także dotrzeć do południowych prowincji Guagdong i Guangxi w Chinach oraz do północnego Wietnamu. Istnieje również zagrożenie podtopieniami. Na wybrzeżu spodziewana jest wysoka fala, do 2,5 metra.

Spadnie do 80 l/mkw

Synoptycy przewidują, że opady deszczu wyniosą od 40 do 80 l/mkw w Hainan, Guangxi i w północnej części Wietnamu. W Hongkong tajfun nie uderzy z całą siłą. Mogą się tam pojawić tylko słabsze burze i ulewne deszcze.

Tajfun osłabnie od niedzieli

Urozmaicona rzeźba terenu w północnym Wietnamie szybko osłabi tajfun w miarę, jak będzie przesuwał się w głąb lądu. Do niedzieli zaniknie na tyle, że nie powinien wyrządzać już szkód.

Autor: mab/mj / Źródło: AccuWeather

Pozostałe wiadomości